Kisielice. Odmierzali z krawiecką precyzją 1,95 cm. Zaznaczali kredą i wycinali palnikiem acetylenowym – wujek i siostrzeńcy, precyzyjni i profesjonalni. Złodzieje. „Krawcy” na szynach.
Co najmniej od września ubiegłego roku systematycznie znikały nieczynne tory na trasie kolejowej Kisielice-Jabłonowo Pomorskie. Ich brak zauważył leśniczy z Kisielic. Fakt ten zgłosił na policję 15 grudnia ub.r.
– Pojechaliśmy na miejsce i stwierdziliśmy brak 505 metrów bieżących torów. Od tej pory nasze działania zostały skierowana na schwytanie sprawców – mówi szef posterunku policji w Kisielicach Jarosław Szydłowski. Co kilka dni policjanci stawiali wartę w miejscu kradzieży. Dzięki tym zasadzkom „krawcy” zostali schwytani na gorącym uczynku.
AKCJA
Do zatrzymania doszło około 3 tygodnie później, a dokładnie 6 stycznia, pomiędzy godziną 11:00 a 12:00. Na warcie było wtedy dwóch policjantów. Powiadomili „centrum dowodzenia” o trzech mężczyznach demontujących tory.
Siły rozstawiono w następujący sposób: jeden policjant z wozem na torach z jednej strony, drugi szedł torami od drugiej strony, trzeci za drzewkami, czwarty i piąty frontalnie. Wszyscy trzej sprawcy zostali zatrzymani: bracia Marcin F. (23 lata) i Wojciech F. (28 lat) oraz ich wujek Adam L. (32 lata). Wszyscy są mieszkańcami Grudziądza.
PROCEDER
Złodzieje byli tak pomysłowi, że zrobili sztuczne zalesienie z powycinanych wcześniej drzewek! Średnia odległość torów od ulicy to 150 do 200 m, a w promieniu 1,5 km nie ma żadnego zabudowania.
Przyjeżdżali dwoma samochodami: polonezem osobowym i polonezem truckiem. Skrzynia bagażowa trucka ma 2 metry szerokości, wiec aby zmieściły się kawałki szyn, odmierzali kredą dokładnie 1,95 cm i cięli palnikiem.
– To profesjonaliści – komentuje Janusz Skuzjus, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie.
Mieli klucz do odkręcania śrub, butlę gazową i tlenową. Brali wszystko, co metalowe, również nakrętki i podkładki. Łupy sprzedawali w punktach złomu na terenie Grudziądza.
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Olsztynie (PKP) wycenił skradzione szyny na 152.300 zł! Wycena może ulec zmianie, gdyż nie policzono jeszcze śrub i podkładek.
KONSEKWENCJE
Komendant powiatowy policji wniósł do prokuratury o nałożenie na podejrzanych środka zapobiegawczego. Prokurator przychylił się do wniosku i zastosował dozór policyjny.
– Mają obowiązek stawiania się konkretnego dnia o konkretnej godzinie do najbliższego komisariatu policji – mówi rzecznik prasowy policji.
Śledztwo jest w toku. Trwa ustalanie miejsc sprzedaży szyn, jak również tego, czy osoby skupujące wiedziały, że szyny są kradzione i czy w ten sposób nie dopuściły się umyślnego paserstwa. Zresztą mogli się domyślać, że towar pochodzi z nielegalnego źródła.
– Chodzi o odzyskanie skradzionego mienia i ustalenie, czy jeszcze inne osoby nie brały udziału w procederze – wyjaśnia Janusz Skuzjus.
MARTA OSIECKA
Plaga
Kradzieże na terenach należących do kolei zdarzają się ciągle. Kilka razy w miesiącu policja przyjmuje zgłoszenie. Jednak do tej pory wartość strat zamykała w kilku tysiącach złotych. Żeby nie szukać daleko, w niedzielę, kilka dni po zatrzymaniu rodzinnego klanu z Kisielic, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zgłosili, że nieznani sprawcy odkręcili dwa elektromagnesy samoczynnego hamowania pociągów. Tym razem sprawcy działali na czynnej trasie kolejowej Rakowice-Iława. PKP oszacowało swoje straty na 5 tys. złotych. (koz)