Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Znowu podwyżka za wywóz śmieci
Nowa sekretarz miasta Iławy
Hulajnogi blokują miasto
Kto wreszcie zlikwiduje szlabany?
Kolejna porodówka zlikwidowana
Szef zapłaci za zmarłego pracownika
Koniec ery Adama Żylińskiego
Zabił ją narkotyk
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Więcej...

INFORMACJE

2014-04-16

Zakaz łowienia podczas tarła? Nie dla wszystkich


Pracownicy Gospodarstwa Rybackiego – uwaga! – w trakcie tarła odławiają szczupaka, który trafia do sklepu. W tym samym sklepie można też kupić niewymiarowe okazy ryb. Sprawdzamy, dlaczego.


Czytelnik kupił w punkcie sprzedaży ryb Gospodarstwa Rybackiego w Iławie przy ul. Sienkiewicza (zarządzającego publicznymi jeziorami na terenie Pojezierza Iławskiego i będącego od 2000 roku w rękach prywatnych) szczupaka z ikrą. Mężczyzna do naszej redakcji przyniósł ze sobą paragon potwierdzający zakup oraz szczupaka, którego rozkroiliśmy: wewnątrz była ikra. Chciał, abyśmy wyjaśnili, dlaczego ryba została złowiona i trafiła do sprzedaży w okresie ochronnym – trwającym od 1 stycznia do 30 kwietnia.


PODWÓJNY ZYSK

Spytaliśmy Andrzeja Dmuchowskiego, dyrektora gospodarstwa, dlaczego szczupaki są poławiane w trakcie okresu ochronnego. Powiedział nam, że zgodę na połów w tym okresie na poszczególnych jeziorach wydał marszałek województwa. Dyrektor nie chciał jednak udzielić nam informacji, na których konkretnie jeziorach jego rybacy mogą łowić szczupaka, dlatego zapytaliśmy o to marszałka. Na odpowiedzi czekamy.

Złowione szczupaki trafiają do pojemnika na żywe ryby i tam pracownicy ręcznie wyciskają z nich ikrę. Jak mówi dyrektor, około 90 procent osobników tego procesu nie przeżywa i to te ryby trafiają do sprzedaży.

– Na tym polega gospodarka rybacka – mówi. – Zarybiam, żeby później był szczupak w jeziorze i żebym mógł go pozyskać na tarło. A to, że ja złowię ileś kilogramów na tarło, nie jest stratą. Jak go teraz nie złowię, to zrobię to na jesieni, tylko że nie będę miał z tego ikry. Przeżywalność szczupaka z wylęgu jest dużo większa, niż z tarła naturalnego w jeziorze.


UMIERAJĄ ZE STRESU

A dlaczego szczupak z ikrą trafił do sprzedaży?

– Nie wszystkie szczupaki dają ikrę, nie wszystkie są w jednym czasie dojrzałe, są też czasami wymęczone w siatce. Różne są sytuacje. Niektóre wyciskane dadzą bardzo mało ikry, a inne się zestresują i nie dadzą wcale. Ryby też się stresują – wyjaśnia dyrektor. – Do końca czerwca muszę robić z tego sprawozdanie: napisać do marszałka, z jakich jezior ile zostało pozyskanego szczupaka, a ile ikry.


NIEWYMIAROWE RYBY

Od pewnego czasu czytelnicy informują nas, że we wspomnianym punkcie sprzedaży dostępne są ryby, których wymiary są mniejsze od ochronnych. W rozmowie z Dmuchowskim także poruszyliśmy tę sprawę. Przypomnijmy, że za złowienie niewymiarowego okazu zwykły wędkarz karany jest mandatem.

– To powie pan rybom, żeby nie wpływały w siatkę – mówi dyrektor. – Jak złowi się pojedyncza ryba niewymiarowa, to ja jej nie wyrzucę. Jeżeli żyje, to ją wypuszczam. Niewymiarowe ryby trafiają się przez przypadek.

Do tematu wrócimy.

KRYSTIAN KNOBELZDORF
zdjęcia także: Jarosław Synowiec





Tego szczupaka czytelnik przyniósł
ze sklepu Gospodarstwa Rybackiego.
Rozkroiliśmy rybę, wewnątrz była ikra




Andrzej Dmuchowski,
dyrektor Gospodarstwa Rybackiego w Iławie




OKRESY I WYMIARY


Prezentujemy wymiary gospodarcze ryb i okresy ochronne oraz dobowe limity połowu, których muszą przestrzegać wędkarze – na podstawie regulaminu Gospodarstwa Rybackiego w Iławie, dotyczącego amatorskiego połowu ryb.


Okresy ochronne: sandacz – od 1 stycznia do 31 maja, szczupak – od 1 stycznia do 30 kwietnia, węgorz – od 15 czerwca do 15 lipca.

Wymiary gospodarcze: amur – 50 cm, karaś, płoć – 15 cm, okoń – 20 cm, karp – 40 cm, leszcz – 25 cm, sandacz – 50 cm, sum – 90 cm, szczupak – 50 cm, węgorz – 60 cm.

Dobowe limity połowu: 1 sztuka – sum, węgorz; 3 szt. – sandacz; 4 szt. – lin, szczupak; łącznie maksymalnie 5 szt. z wymienionych gatunków można złowić w ciągu doby. 10 szt. – okoń. Dla pozostałych gatunków limit dobowy wynosi 10 kg.


  2014-04-16  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
106620926



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.