Ogromne wyróżnienie. Jednym z trójki nowo wybranych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego został Jakub Stelina, były wykładowca Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica w Iławie. Jego kandydaturę zgłosiło PiS. Profesor nauk prawnych zapewnia, że nie czuje się związany z żadną partią.
Trybunał Konstytucyjny (TK) jest organem władzy sądowniczej, który orzeka w sprawach zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją.
Zgodnie z art. 194 Konstytucji RP TK składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą.
3 grudnia bieżącego 2019 roku kończy się kadencja trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.
Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów do TK składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji.
KONTROWERSYJNI KANDYDACI
Klub PiS pod koniec października zgłosił jako kandydatów do TK Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojną-Duch.
Centrum Informacyjne Sejmu przekazało wówczas, że procedura dotycząca wyboru kandydatów do TK będzie musiała zostać powtórzona w nowej kadencji Sejmu. PiS jeszcze raz zgłosiło swoich kandydatów, jednak już bez osoby Chojny-Duch a z kandydaturą Roberta Jastrzębskiego. Niedługo potem kilkudziesięciu posłów wycofało swoje poparcie dla kandydatury Jastrzębskiego.
Ostatecznie trzecim wyborem PiS na wolne miejsce sędziego TK okazał się 50-letni Jakub Stelina.
SIEDEM LAT W IŁAWIE
Jakub Stelina urodził się w Ostródzie, a dziś mieszka w Gdańsku. Jest profesorem nauk prawnych, specjalistą prawa pracy. Był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2012-18. Był doktorantem u śp. Lecha Kaczyńskiego.
W iławskiej Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku wykładał w latach 2001-08, gdzie był adiunktem. Osoby, z którymi miał zajęcia i których był promotorem, wspominają, że był otwarty na studentów i chętnie im doradzał.
Stelina jest autorem 3 i współautorem 11 książek. Napisał ponad 70 artykułów i ponad 20 naukowych komentarzy (tzw. glos) do orzeczeń sądowych. Prywatnie nowy prezes TK jest ojcem dwóch synów.
PYTANIE O PRZYNALEŻNOŚĆ
Przed wyborem Jakuba Steliny do TK opozycja zarzucała, że miała zbyt mało czasu na przygotowanie się do przesłuchania kandydata, które odbyło się podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Od otrzymania przez posłów informacji o tym, że komisja się odbędzie, do jej zwołania minęły 3,5 godziny.
W trakcie komisji na pytanie Magdaleny Filiks z Koalicji Obywatelskiej, czy Stelina czuje się związany ze środowiskiem PiS, odpowiedział, że nie jest związany z partią rządzącą, choć zna z tego kręgu osoby, ale również z innych politycznych kręgów, jednak też nie za wiele, ponieważ nie funkcjonuje w polityce.
Za powołaniem Jakuba Steliny na sędziego TK zagłosowało 233 posłów, 209 było przeciw, 8 wstrzymało się od głosu (dla porównania za wyborem Pawłowicz głosowało 230 posłów, 213 było przeciw, za Piotrowiczem było 230 posłów, 218 było przeciw; w przypadku Pawłowicz i Piotrowicza nie było głosów wstrzymujących).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wybrani sędziowie TK złożą ślubowanie wobec prezydenta w terminie 30 dni od wyboru.
ALEKSANDRA MALINOWSKA
Jakub Stelina przez 7 lat wykładał
na iławskiej wyższej uczelni.
Teraz zasiądzie w Trybunale Konstytucyjnym