Gdzie szukać pomocy medycznej w szpitalu? SOR, czyli Szpitalny Oddział Ratunkowy, pełni w Iławie obowiązki dawnego pogotowia ratunkowego. Mało kto wie, że bezpośrednio do niego wiedzie nie wejście główne, ale niepozorne drzwi przy wiacie dla karetek.
Żaneta Jończak, rzeczniczka iławskiego szpitala instruuje, że w razie wypadku poważnie zagrażającemu naszemu życiu lub zdrowiu należy wezwać karetkę pod numerem telefonu 999 (z komórki 112), która udzieli pierwszej pomocy, a następnie w razie konieczności przewiezie pacjenta do SOR. Są jednak i wypadki, gdy nie chcąc tracić czasu na przyjazd karetki, sami wieziemy umierającego człowieka do szpitala.
– W 90% przypadków do SOR-u pacjent jest przywożony karetką – informuje Jończak. – W pozostałych 10%, kiedy przywozi go rodzina, należy zgłosić się do oddziału wejściem dla pieszych usytuowanym w bezpośrednim sąsiedztwie wiaty. Wejście jest oznaczone i dostępne całodobowo.
Wejście do SOR nie jest jednak zdaniem mieszkańców oznaczone zbyt wyraźnie – patrz sonda obok. Wielu z nich jako wejście do „pogotowia” traktuje wejście główne do szpitala, z lewej strony frontowej ściany, zaś recepcję znajdującej się przy wejściu Izby Przyjęć (– do szpitala ze skierowaniem) traktują jak punkt przyjmowania nagłych wypadków.
– Napis „Szpitalny Oddział Ratunkowy” na budynku jest widoczny, a wejście oznaczone – uważa rzeczniczka szpitala.
Lekarz Grzegorz Piwowarczyk, koordynator iławskiego SOR przyznaje, że pacjenci głównie wchodzą do oddziału korytarzykiem od Izby Przyjęć.
– Ale trafiają do nas, tak myślę, bez problemów – uważa lekarz. – Szykują się u nas jednak duże zmiany, więc informacja będzie na pewno jaśniejsza. Za około rok SOR będzie bardziej izolowany. W korytarzu między SOR a Izbą Przyjęć powstaną oszklone drzwi, na których znajdzie się nazwa oddziału. Jestem pewien, że to zagwarantuje pacjentom i ich rodzinom większy komfort.
Piwowarczyk informuje, że gdy szukamy pomocy na SOR powinniśmy niezwłocznie zgłosić się z legitymacją ubezpieczeniową do pielęgniarskiej dyżurki.
– Oczywiście, jeśli wymaga tego stan chorego, jest on badany poza kolejnością – nadmienia lekarz. – Tu pacjenci są badani, diagnozowani i nawet leczeni. To my jesteśmy dla pacjentów, a nie odwrotnie, i naprawdę dajemy z siebie wszystko. A w 2010 roku ten oddział to będzie inny SOR, taki z prawdziwego zdarzenia. Mam nadzieję, że pacjenci już wkrótce się o tym przekonają.
JUSTYNA JASKÓLSKA
Izba Przyjęć (foto z lewej) to wejście główne do szpitala dla pacjentów ze skierowaniem na oddział i odwiedzających. Wejście otwarte w godzinach 7-22, potem do szpitala wchodzi się wejściem SOR. Wejście do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (foto z prawej) dla pacjentów i osób ich przywożących w razie nagłego zagrożenia życia bądź zdrowia
Dyżurka pracowników SOR. To tu należy się zgłosić, gdy potrzebujemy pomocy w razie nagłego zagrożenia życia bądź zdrowia. Po lewej Grzegorz Piwowarczyk, lekarz kierujący zespołem ratownictwa medycznego w Iławie
Korytarzyk z Izby Przyjęć w kierunku SOR. Zbłąkanych pacjentów naprowadza kartka na ścianie (po prawej)
Sonda uliczna
Zapytaliśmy przechodniów przy szpitalu w Iławie, gdzie zgłosiliby się w poszukiwaniu ratunku w przypadku nagłego zagrożenia życia bądź zdrowia. Na 11 zapytanych 10 osób wskazało wejście główne – do szpitalnej Izby Przyjęć, jako miejsce, gdzie szukałoby pomocy ratowników. (jj,mb)
Agnieszka
Agnieszka
Kazimierz
Anna
Agnieszka
Wojtek
Zbigniew
Pan Wojtek jako jedyny wskazał wejście koło wiaty,
jako te dla pacjentów w nagłych wypadkach
Kasia
Andrzej
Karolina
Komunikat szpitala w Iławie
Dowód ubezpieczenia to obowiązek
Zgłaszając się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (szpital, poradnia specjalistyczna) pacjent zobowiązany jest posiadać aktualny dowód ubezpieczenia, potwierdzający uprawnienia do bezpłatnych świadczeń leczniczych.
Dowód ubezpieczenia należy mieć przy sobie przy każdej wizycie w szpitalu, poradni. Szczegółowy wykaz rodzajów dowodów ubezpieczenia zamieszczony jest na stronie internetowej Powiatowego Szpitala w Iławie: www.szpital.ilawa.pl
Informacje można uzyskać też pod numerem telefonu:
(089) 644-96-23.