Kierowcy parkujący auta przed wejściem do marketu na tzw. miejscach dla niepełnosprawnych otrzymują wulgarne wlepki na szybę, które trudno usunąć. Jednak każdy może tam parkować, bo – w świetle przepisów – nie są to miejsca dla inwalidów.
Wina leży po stronie oznaczającego miejsce gospodarza terenu, czyli marketu „Biedronka” przy ul. Smolki w Iławie – na ziemi wymalowano oznaczenia „z kosmosu”. Widać tam dwa miejsca, na których widnieją symbole osoby na wózku, a pomiędzy nimi znajduje się popularna „koperta”.
Takie oznakowanie poziome nie spełnia norm.
Oznaczenia pionowe w tym przypadku nie mają sensu, bo są tylko uzupełnieniem oznakowania poziomego, które tu jest wadliwe.
– Natężenie ruchu na tym parkingu jest spore, a do tego jeszcze jakiś podwórkowy szeryf uprzykrza ludziom życie chamskimi naklejkami – pisze czytelnik.
KONSEKWENCJE KARNE
Żaden z poszkodowanych wlepką nie zgłosił jeszcze sprawy policji, jednak za zniszczenie mienia w postaci zabrudzenia trudno usuwalną substancją grozi odpowiedzialność karna.
Naklejkę można usunąć jedynie rozpuszczalnikiem lub benzyną, w innym przypadku kleista plama na szybie zostaje na dłużej.
Żadne, wynikające z przepisów konsekwencje prawne nie grożą kierowcom za pozostawianie aut na tak oznakowanych miejscach.
Stanowiska postojowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych oprócz białych linii powinny mieć nawierzchnię barwy niebieskiej, na której umieszcza się biały symbol osoby na wózku. Kolor niebieski miejsc dla niepełnosprawnych należało wprowadzić do 30 czerwca 2017 roku.
Jeśli chodzi o znaki pionowe, to w celu oznaczenia miejsca dla niepełnosprawnych stosuje się tabliczkę z symbolem osoby na wózku.
ZDANIEM SPECJALISTY
Za parkowanie bez uprawnień na właściwie oznakowanym miejscu dla inwalidy grozi mandat w wysokości 800 złotych.
W przypadku braku wyznaczenia miejsc, czyli obrysowania białą linią i umieszczenia wewnątrz symbolu osoby na wózku, policjanci nie mają podstaw do ukarania kierowcy za niewłaściwe parkowanie.
– W rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych mówi się jedynie o obrysowaniu białą linią miejsca postojowego i umieszczeniu symbolu wózka – wyjaśnia Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie. – Miejsca dla niepełnosprawnych mogą być uzupełnione oznakowaniem pionowym, czyli tabliczką z symbolem osoby na wózku, lecz nie muszą. Również brak zastosowania niebieskiego koloru nie zwalnia uczestników ruchu z obowiązku stosowania się do oznakowania.
MARIUSZ BRZOZOWSKI
Iława, market „Biedronka” przy ulicy Smolki.
Według policji tak oznaczone miejsca nie są
miejscami dla niepełnosprawnych
i każdy może z nich korzystać
Iława. Prawidłowe oznakowanie dla niepełnosprawnych
natomiast można zauważyć przed innym marketem
„Lidl” przy ulicy Kościuszki
Oklejone wulgarną naklejką szyby auta
jednego z poszkodowanych kierowców
Z przymrużeniem oka...