Ciężko chorzy w trudnej sytuacji. Dwóch radnych powiatu iławskiego zapytało na piśmie o działalność poradni medycyny paliatywnej oraz hospicjum domowego przy szpitalu w Iławie. Okazuje się, że poradnia nie funkcjonuje! Dyrektor szpitala odpowiedziała radnym, że w takiej sytuacji to lekarze rodzinni zobowiązani są do objęcia opieką pacjentów w zakresie opieki paliatywnej.
W sprawie poradni medycyny paliatywnej oraz hospicjum domowego przy szpitalu w Iławie swoje zapytania złożyli radni powiatu iławskiego Ewa Junkier i Eugeniusz Dembek. Skierowali je do starosty w związku z dochodzącymi do nich skargami mieszkańców powiatu na działalność opieki paliatywnej i hospicyjnej świadczonych przez iławski szpital.
Junkier i Dembek byli ciekawi, czy na obecną chwilę tego typu działalność jest kontynuowana, a jeżeli tak, to w jakim zakresie.
Dodatkowo radna Ewa Junkier chciała wiedzieć, czy prawdą jest fakt, iż to brak lekarzy do pracy powoduje zawieszenie działalności poradni.
Radną ciekawiło także, jakie działania podjęła dyrektor szpitala w celu zapewnienia ciągłości pracy poradni oraz czy mimo braku lekarza personel pielęgniarski nadal w niej pracuje.
BRAK LEKARZY
Z odpowiedzi przygotowanej dla radnych na wstępie dowiedzieliśmy się, że poradnia medycyny paliatywnej oraz hospicjum domowe Szpitala Powiatowego w Iławie zawiesiły swoją działalność od 7 lipca br. za zgodą Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie.
Szpital tłumaczy, że powodem zawieszenia są problemy z zapewnieniem obsady lekarskiej, co spowodowane jest faktem, iż w ostatnim czasie lekarze udzielający świadczeń w poradni wypowiedzieli umowy podpisane z placówką.
– Mając na względzie dobro naszych pacjentów a także rodzaj schorzeń, z którymi przyjmowani są oni do objęcia opieką przez poradnię i hospicjum, do chwili obecnej podjęliśmy szereg działań mających na celu zapewnienie ciągłości funkcjonowania poradni medycyny paliatywnej – czytamy dalej w odpowiedzi podpisanej przez dyrektor iławskiego szpitala Iwonę Orkiszewską. – Przeprowadzone zostały rozmowy z lekarzami posiadającymi odpowiednie kwalifikacje, którzy mogliby podjąć pracę w naszej poradni. Rozmowy były prowadzone zarówno z lekarzami pracującymi w szpitalu, jak i spoza naszej placówki, z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Na stronie internetowej szpitala oraz na ogólnopolskim portalu dla lekarzy zostały zamieszczone ogłoszenia z ofertą pracy. Zwróciliśmy się również z pismem do wszystkich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej działających na terenie powiatu iławskiego z prośbą o objęcie opieką pacjentów należących do ich przychodni. Wystosowaliśmy także apel do lekarzy rodzinnych o pomoc w zapewnieniu obsady lekarskiej w poradni, jednakże do tej pory nie ma odzewu z ich strony w tym zakresie.
Szpital wyjaśnił, że zgodnie z wymogami NFZ i rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, świadczenia mogą być udzielane przez lekarza specjalistę. Są to lekarze, którzy mają specjalizacje w dziedzinie medycyny paliatywnej, tacy, którzy są w trakcie takiej specjalizacji lub lekarze legitymujący się dokumentem ukończenia kursu zgodnego z programem specjalizacji w dziedzinie medycyny paliatywnej dotyczącego problematyki bólu, objawów somatycznych i psychicznych.
Następnie dyrektor Orkiszewska w odpowiedzi dla radnych tłumaczy, że kontrakt z NFZ obliguje szpital do zapewnienia w poradni paliatywnej zarówno obsady lekarskiej, jak i pielęgniarskiej. Zaznacza, że funkcjonowanie takiej poradni jedynie poprzez udzielanie świadczeń przez personel pielęgniarski jest niemożliwe. Szpital wskazuje, że podjął rozmowy z NFZ w tym zakresie, ale nie otrzymał zgody na takie rozwiązanie.
Orkiszewska zaznaczyła, że w sytuacji, kiedy poradnia medycyny paliatywnej nie funkcjonuje na terenie powiatu iławskiego, to lekarze rodzinni zobowiązani są do objęcia taką opieką swoich pacjentów.
ALEKSANDRA MALINOWSKA
Dwoje radnych powiatu iławskiego Ewa Junkier
i Eugeniusz Dembek zainteresowało się sprawą
działalności poradni medycyny paliatywnej
oraz hospicjum domowego przy iławskim szpitalu
Poradnia medycyny paliatywnej
zawiesiła swoją działalność z powodu na...
brak lekarzy!