Narodowy Fundusz Zdrowia ma odnotowanych zdecydowanie więcej przyjęć pacjentów do poradni logopedycznej w Iławie, niż w oficjalnych statystykach podaje dyrektor szpitala Iwona Orkiszewska. Próbujemy ustalić, z czego wynika różnica.
Pod koniec marca dyrektor iławskiego szpitala Iwona Orkiszewska pojawiła się na sesji Rady Gminy Iława, gdzie prezentowała, jak w 2013 roku radziła sobie zarządzana przez nią placówka. Wśród podanych informacji znalazły się statystyki dotyczące ilości mieszkańców gminy wiejskiej Iława, których w ubiegłym roku przyjęto w poradniach specjalistycznych. Z danych wynika, że w porównaniu do roku 2012 w ubiegłym było o około 40 procent mniej pacjentów.
Zapytaliśmy Tomasza Więcka, rzecznika prasowego Szpitala Powiatowego w Iławie, skąd tak duży spadek w liczbie przyjętych pacjentów. Poprosiliśmy też o pełne statystyki przyjęć (bez podziału na miejsce zamieszkania) do poradni oraz oddziałów szpitala.
SZPITAL ZWLEKA
NFZ ODPOWIADA
Rzecznik odezwał się po trzech tygodniach.
– W związku z dużą ilością danych, które należy zebrać, zestawić i przeanalizować, odpowiedzi udzielimy w najbliższym możliwym terminie – napisał Więcek.
Czekaliśmy kolejnych kilka tygodni, aż wreszcie poprosiliśmy o udostępnienie statystyk Magdalenę Mil, rzecznika prasowego olsztyńskiego oddziału NFZ. Dodatkowo zapytaliśmy, w jakich terminach szpitale mają obowiązek przekazywać funduszowi dane dotyczące liczby wykonanych świadczeń i przyjętych pacjentów.
– Świadczeniodawcy mają obowiązek przekazywać raporty statystyczne do NFZ do 10. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc – czytamy w odpowiedzi.
Jednocześnie otrzymaliśmy bardzo szczegółowe statystyki: liczbę przyjętych pacjentów, liczbę wizyt i liczbę wykonanych badań z podziałem na poradnie i oddziały iławskiego szpitala w latach 2012 i 2013.
DZIWNE RÓŻNICE
Analizując statystyki podane przez dyrektor Orkiszewską (dotyczą tylko mieszkańców gminy wiejskiej Iława) oraz NFZ (liczba wszystkich przyjętych pacjentów), zauważyliśmy kilka nielogicznych różnic.
Z danych szefowej szpitala wynika, że w porównaniu do roku 2012 w ubiegłym liczba mieszkańców gminy przyjętych do poradni specjalistycznych zmalała o prawie 40 procent. Tymczasem według pełnych danych NFZ z roku na rok nastąpił nieznaczny wzrost liczby przyjęć. Skąd więc taki spadek w podiławskich wsiach?
Kolejna różnica jest zdecydowanie bardziej zastanawiająca. Dotyczy poradni logopedycznej. Dyrektor Orkiszewska podała, że w 2012 roku przyjęto w niej 102 pacjentów. NFZ zaś ma odnotowanych zaledwie 60 przyjęć. W przypadku danych z ubiegłego roku tendencja jest niemal identyczna (szczegóły w ramce obok). Z tego wynika, że w 2012 i 2013 roku do poradni logopedycznej przyjęto więcej mieszkańców podiławskich wsi niż... wszystkich przyjętych w tej poradni pacjentów? Wydaje się to niemożliwe.
KRYSTIAN KNOBELZDORF
Iwona Orkiszewska (z prawej),
dyrektor szpitala w Iławie, na sesji Rady Gminy Iława
Statystyki
Prezentujemy liczbę pacjentów przyjętych w 2013 roku do poszczególnych poradni specjalistycznych w Iławie. W nawiasie dane za rok 2012.
Statystyki podzielone są na dane pełne bez podziału na miejsce zamieszkania pacjentów (podane przez NFZ) i dotyczące wyłącznie mieszkańców gminy wiejskiej Iława (podane przez dyrektor szpitala Iwonę Orkiszewską).