Pacjenci, którzy w ramach ubezpieczenia chcą się zarejestrować do specjalistów w Iławie, na wizytę u niektórych lekarzy muszą czekać prawie 2 lata! Najgorzej jest z okulistą i neurologiem. Powód: limity NFZ.
Generalnie liczba przyjmowanych pacjentów w poradniach uzależniona jest od wysokości kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia.
BIEDNE WOJEWÓDZTWO
– NFZ podpisując umowy bierze pod uwagę ilość posiadanych środków finansowych oraz warunki, które spełniają świadczeniodawcy – mówi Magdalena Mil, rzecznik olsztyńskiego oddziału NFZ. – Od tego zależy wysokość kontraktu poradni czy szpitala. Jeżeli chodzi o poradnie okulistyczną i neurologiczną przy iławskim szpitalu, to na 2012 rok przeznaczyliśmy wyższe środki finansowe, niż w roku ubiegłym.
Jednak potrzeby pacjentów ciągle są dużo większe od limitów.
– Z jednej strony wpływ mają na to ograniczone środki finansowe, ale z drugiej: popularność tych poradni wśród pacjentów – uważa rzecznik NFZ i podkreśla, że do 2009 roku podział środków między oddziały wojewódzkie funduszu następował w oparciu o dochód na mieszkańca. Było to niekorzystne dla naszego biednego regionu. – Sposób podziału środków został zmieniony przez Ministerstwo Zdrowia, jednak nasz budżet był przez lata niedoszacowany i stąd sytuacja niedofinansowania naszej służby zdrowia – podsumowuje Mil. – Jest to m.in. przyczyną kolejek.
GDY ZABRAKNIE PUNKTÓW
Co się stanie, jeśli środki przeznaczone przez NFZ na badania zostaną wyczerpane?
– Po przekroczeniu limitu punktów, jakie mamy do dyspozycji, w ramach kontraktu powstają tzw. świadczenia ponadlimitowe – mówi Żaneta Jończak, rzecznik szpitala w Iławie. – Placówka pokrywa je z własnych środków. NFZ może podjąć decyzję o ewentualnej zapłacie za nie.
W ramach negocjacji umowy na ten rok dyrekcja szpitala pozyskała większe (w porównaniu do zeszłych lat) kontrakty dla większości poradni specjalistycznych. Jak podaje rzecznik, sytuacja polepszyła się w poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii ogólnej, preluksacyjnej oraz logopedycznej.
– Podejmowane są także działania, by zwiększyć kontrakt w poradni urologicznej – dodaje rzecznik.
GDZIE NAJGORZEJ
Najgorzej sytuacja wygląda w przyszpitalnej poradni okulistycznej i neurologicznej, gdzie kolejki sięgają września 2013 roku!
W iławskich prywatnych gabinetach okulistycznych sytuacja wygląda podobnie, choć jednym z gabinetów kolejka do wizyty „z funduszu” była o rok krótsza. Rejestratorzy radzą jednak dzwonić na bieżąco, bo zawsze ktoś może odwołać wizytę, a tym samym zwolnić miejsce w kolejce.
Za tydzień sprawdzimy, jak wygląda oczekiwanie na wizytę u specjalistów poza Iławą.
OLA KROTOWSKA
Przychodnia specjalistyczna w Iławie
Ile poczekasz na specjalistę w Iławie
Obecnie kolejki oczekujących do poradni specjalistycznej przy szpitalu w Iławie kształtują się następująco:
poradnia gruźlic – oczekiwanie ok. 14 dni
otolaryngologia – oczekiwanie ok. 21 dni
chirurgia urazowo-ortopedyczna – ok. 30 dni
urologia – wrzesień 2012 r.
okulista – wrzesień 2013 r.
neurologia – wrzesień 2013 r.
Najmniejsze kolejki dotyczą poradni chirurgii ogólnej, logopedycznej i ginekologiczno-położniczej. Tutaj pacjenci przyjmowani są praktycznie na bieżąco.