Choć Iława nie jest potęgą ani gospodarczą, ani turystyczną, to zaściankiem także nie jest. Dzieje się tak między innymi dzięki obecnej w mieście od kilku lat wyższej uczelni. W niedzielę odbyła się uroczysta inauguracja kolejnego roku akademickiego.
Filia płockiej Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Iławie istnieje od 1999 roku. Funkcjonują tu trzy wydziały: informatyki stosowanej, administracji i pedagogiczny.
W filii prowadzone są w systemie stacjonarnym i zaocznym trzyletnie studia licencjackie, a na informatyce także trzyipółletnie studia inżynierskie.
W roku akademickim 2004/2005 na iławskiej uczelni naukę podejmie 1030 osób, w tym na pierwszym roku 550. Ponadto studia podyplomowe rozpocznie 200 osób.
Warto podkreślić, że prócz działalności dydaktycznej popularny „włodkowic” aktywnie uczestniczy w lokalnym życiu naukowym. Odbyło się tu kilka otwartych sesji naukowych z różnych dziedzin, także o zasięgu międzynarodowym. Niebawem, bo 22 października, odbędzie się kolejna sesja, tym razem poświęcona nobliście Emilowi von Behringowi, który urodził się w Ławicach pod Iławą.
W ostatnią dzielę w auli uczelni przy ul. Kościuszki w Iławie oprócz studentów i pracowników naukowych pojawiło się wielu gości specjalnych, wśród których znaleźli się m.in. senatorowie, posłowie najbardziej związani z ziemią iławską, samorządowcy i przedstawiciele najważniejszych instytucji w powiecie iławskim.
Podczas uroczystej inauguracji były przemówienia, gratulacje i okolicznościowy wykład.
– Uczelnia w Iławie przyczynia się do zmniejszenia bezrobocia w całym naszym regionie – podkreślał w swoim wystąpieniu Stanisław Czajka, starosta nowomiejski. Trzeba bowiem pamiętać, że wyższe wykształcenie zdobywają tu nie tylko mieszkańcy powiatu iławskiego, ale i sąsiednich.
Oficjalnie rok akademicki otworzył prof. dr hab. Bogdan Grzeloński, rektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Po tym akcie iławskiemu chórowi „Camerata” pozostało jedynie odśpiewanie średniowiecznej, studenckiej pieśni „Gaudeamus Igitur”.
RADOSŁAW SAFIANOWSKI
STYPENDIA PAŃSTWOWE!
Sprawdź, czy możesz je dostać!
Od tego roku akademickiego każdy student, bez względu na formę nauki (system dzienny, zaoczny, wieczorowy) może ubiegać się o pomoc materialną ze środków przeznaczonych na ten cel uczelniom z budżetu państwa.
Pomoc materialna może być przyznana przez szkołę wyższą w formie stypendium socjalnego, stypendium za wyniki w nauce i sporcie oraz zapomogi.
Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Wysokość dochodu miesięcznego na osobę w rodzinie studenta, uprawniającego go do ubiegania się o stypendium socjalne, nie może być większa niż kwota określona w ustawie o świadczeniach rodzinnych, tj. 504 zł netto. Kwota ta może być powiększona o kwotę zasiłku w wysokości 65 zł na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia (do ukończenia 24. roku życia), jeżeli kontynuuje ono naukę w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Stypendium za wyniki w nauce lub sporcie może otrzymać student, który uzyskał za rok studiów wysoką średnią ocen lub osiągnął wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie. Łączna miesięczna wysokość stypendium socjalnego i stypendium za wyniki w nauce lub sporcie nie może być większa niż 90% najniższego wynagrodzenia zasadniczego asystenta, tj. w chwili obecnej 1.350 złotych.
Szczegółowe zasady przyznawania pomocy materialnej dla studentów Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku (w tym filii w Iławie) określa obowiązujący od 1 października 2004 roku regulamin, dostępny na stronie internetowej:
www.wlodkowic.pl