Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Znowu podwyżka za wywóz śmieci
Nowa sekretarz miasta Iławy
Hulajnogi blokują miasto
Kto wreszcie zlikwiduje szlabany?
Kolejna porodówka zlikwidowana
Szef zapłaci za zmarłego pracownika
Koniec ery Adama Żylińskiego
Zabił ją narkotyk
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Więcej...

INFORMACJE

2014-02-05

Odwołanie burmistrza i radnych rozpatrzy wojewoda


Prawnicy wojewody warmińsko-mazurskiego w Olsztynie (PSL) Mariana Podziewskiego rozpatrują wniosek o odwołanie burmistrza Iławy i radnych (większość PO). Mieszkańcy zarzucają im „nieudolne i niegospodarne zarządzanie”.


Wniosek o odwołanie burmistrza Włodzimierza Ptasznika i Rady Miejskiej w Iławie złożyli pod koniec stycznia w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Marian Cemka i Dariusz Rozborski – iławianie, którzy od miesięcy prześwietlają zamknięte od 2007 roku wysypisko śmieci przy ul. Komunalnej.

Niezadowoleni obywatele swoimi działaniami uruchomili szereg postępowań i kontroli, które były i są obecnie prowadzone w urzędach marszałkowskim i wojewódzkim, wojewódzkim inspektoracie ochrony środowiska, wojewódzkim inspektoracie nadzoru budowlanego, a także w prokuraturze.


ZARZUCAJĄ BRAK REAKCJI

W uzasadnieniu wniosku mieszkańcy po kolei opisują działania, jakie podjęli w celu wykrycia nieprawidłowości na zamkniętym wysypisku. Stwierdzają, że informowali burmistrza i radnych o nielegalnym przyjmowaniu śmieci na wysypisko przy ul. Komunalnej „jednak za każdym razem informacje te były bagatelizowane przez lokalne władze”.

Dodają, że wielokrotnie zwracali się do burmistrza o wskazanie osób odpowiedzialnych za kontrolę i nadzorowanie zamkniętego wysypiska oraz o ukaranie tych osób.

Cemka i Rozborski przypominają też o skardze, jaką złożyli na działalność burmistrza, który jest zwierzchnikiem pracowników ratusza odpowiedzialnych za zamknięte wysypisko. Na rozpatrzenie skargi czekali pół roku.

Wcześniej wyjaśnianie skargi zostało zawieszone na podstawie opinii prawnej, którą w tej sprawie wydał prawnik ratusza Dariusz Obara. Okazało się jednak, że opinia ta... była bezprawna, dlatego wojewoda nakazał radnym bezzwłoczne rozpatrzenie skargi, co nastąpiło w styczniu. Radni uznali skargę na burmistrza za bezzasadną.


ROZPATRUJĄ WNIOSEK

We wniosku, którego kopię otrzymał Kurier, mieszkańcy stwierdzają, że burmistrz i radni „nieudolnie i niegospodarnie zarządzają” sprawami miasta Iławy.

W dokumencie nie dopatrzyliśmy się podstawy prawnej, na którą powołują się Cemka i Rozborski. Spytaliśmy więc wojewodę, czy wniosek jest prawidłowy pod względem formalnym i co teraz się z nim stanie.

– Wniosek jest w tej chwili rozpatrywany przez naszych prawników – odpowiada Edyta Wrotek, rzecznik wojewody. – Nie ma znaczenia czy została tutaj podana podstawa prawna, ponieważ każdy taki wniosek traktujemy jako sygnał w sprawie, który należy sprawdzić. W związku z tym zostanie wdrożone postępowanie wyjaśniające. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym jako organ nadzoru mamy prawo żądania niezbędnych informacji i danych dotyczących organizacji i funkcjonowania gminy. Po otrzymaniu tych informacji ocenimy, czy zachodzą przesłanki, by dokonać takiego odwołania.

Decyzję o odwołaniu rady może podjąć wyłącznie sejm na wniosek premiera. W takim przypadku w parze z odwołaniem rady odwoływany jest także burmistrz. Przypomnijmy, że Włodzimierz Ptasznik, jak i premier Donald Tusk należą do tej samej partii – PO.

– Jednak chciałabym przypomnieć, że mieszkańcy mają jeszcze jedną możliwość odwołania rady i burmistrza w referendum lokalnym – dodaje Wrotek. – Zgodnie bowiem z Konstytucją RP członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować w drodze referendum o sprawach dotyczących tej wspólnoty, w tym o odwołaniu pochodzącego z wyborów bezpośrednich organu samorządu terytorialnego.

Do tematu wrócimy.

KRYSTIAN KNOBELZDORF
zdjęcie także: Natalia Żuralska




Dariusz Rozborski (z lewej) i Marian Cemka
złożyli do wojewody wniosek o odwołanie
burmistrza i radnych Iławy.





Jesienią 2014 roku odbędą się wybory samorządowe.
Czy zanim do tego dojdzie, burmistrz i radni Iławy
zostaną odwołani? O tym przekonamy się,
gdy wniosek mieszkańców zostanie rozpatrzony
przez prawników wojewody.






  2014-02-05  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
106620614



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.