Krew ratuje życie, dlatego warto ją dawać. Dwa dni przed jej honorowym oddaniem nie możemy jeść tłustych potraw, pić alkoholu ani brać leków. Zgłaszając się do punktu pobrań, powinniśmy zabrać ze sobą dowód osobisty i numer pesel.
Piotr Szklany z Polskiego Czerwonego Krzyża w Iławie uważa, że oddawać krew może niemal każdy z nas. W punkcie pobrań powinniśmy mieć przy sobie dowód tożsamości i numer pesel.
Krew pobierana jest od ludzi zdrowych w wieku 18-65 lat.
ZA TUNELEM W LEWO
– Przed oddaniem krwi nie trzeba samemu robić żadnych badań – mówi Szklany. – Należy zgłosić się do punktu pobrań. W iławskim szpitalu znajdziemy go za tunelem po lewej stronie. Tam zbada nas lekarz. Przed badaniem wypełnimy też ankietę, która potwierdzi, że nadajemy się na dawcę.
W ankiecie padną m.in. pytania, czy 48 godzin przed pobraniem krwi nie piliśmy alkoholu lub czy nie braliśmy leków. Trzeba też odpowiedzieć na pytanie o tatuaż i kolczykowanie, bo do pół roku przed oddaniem takie zabiegi są niedopuszczalne.
W dniu oddania krwi z grona dawców wykluczy nas infekcja, osłabienie oraz w przypadku kobiet miesiączka, ciąża lub okres karmienia piersią. Dzień wcześniej nie powinniśmy jeść nic tłustego. Wykluczone są sery i wędliny. O wszystkie te szczegóły zapyta nas lekarz bądź zweryfikuje je ankieta.
Przed pobraniem można zjeść lekkie śniadanie, np. kromkę chleba z pomidorem czy ogórkiem.
– Oddanie krwi trwa najwyżej 10 minut – informuje Szklany. – Jednorazowo może być pobranych do 450 ml.
W trakcie pobrania dostaniemy kawę lub herbatę, które utrzymają ciśnienie krwi. Po jej oddaniu dostajemy zaświadczenie, które upoważni do dnia wolnego w pracy. Otrzymamy również zwrot kosztów dojazdu. Panie z punktu pobrań przygotują dla nas posiłek regeneracyjny oraz przekażą 6 czekolad.
Panowie krew mogą oddać maksymalnie 6 razy w roku, panie 4 razy.
DLA WYBRAŃCA
Nie wszyscy wiedzą, że można oddać krew na wybraną osobę, która jej potrzebuje (np. dla kogoś chorego z rodziny, znajomego). Wybór taki należy zgłosić przy składaniu ankiety przed pobraniem.
– Generalnie w Polsce brakuje krwi, dlatego oddając ją na wybraną osobę niejako „omijamy kolejkę” i ten cenny dar zbierany jest na koncie danego chorego – wyjaśnia Piotr Szklany.
Nie musimy mieć tej samej grupy krwi, co osoba „obdarowana” – bank krwi przyjmie naszą krew, a w zamian wyda odpowiednią na potrzeby wskazanego przez nas chorego.
Oddanie krwi nie tylko służy innym, ale poprawia także nasze samopoczucie.
– Wiemy, że pomagamy innym, a poza tym nasza krew staje się lepiej dotleniona, bo szpik natychmiast produkuje nowe krwinki – przekonuje Szklany.
JUSTYNA JASKÓLSKA
Piotr Szklany, prezes iławskiego PCK, przed iławskim punktem krwiodawstwa. Szklany zachęca do oddawania krwi:
– To nie tylko dar dla innych,
ale i poprawa samopoczucia dla nas – mówi
Pierwszy krok to wypełnienie wniosku, który dotyczy m.in. naszych chorób i dolegliwości czy zażywanych leków
Następnie pobierana jest próbka krwi, w której zbadany zostanie jeden ze składników: hemoglobina (odpowiedzialna za transport tlenu w organiźmie)
Kolejny etap to badanie lekarskie – tu wykonuje je Stanisław Siłka, znany iławski lekarz i były dyrektor szpitala
Pani Asia, która obsługuje krwiodawców w iławskim punkcie, zapewnia, że pobieranie krwi nie trwa dłużej niż 10 minut
Po oddaniu krwi dostaniemy posiłek regeneracyjny: chleb, wędlinę oraz 6 czekolad – w sumie 4 tysiące kalorii
Tu oddasz krew
Punkt pobrań w iławskim szpitalu (w podwórzu za tunelem po lewej stronie – strzałka wskazuje wejście) czynny jest w dni robocze (w czwartki po uzgodnieniu telefonicznym, nr 089 644-96-39) w godzinach 7:30-14:35, ale krew można oddać do godziny 12. Rejestracja odbywa się w godzinach 7-10:30