Miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” opublikował ranking liceów i techników z całego kraju. W obydwu rankingach znalazło się miejsce dla trzech szkół średnich naszego regionu. Jak wypadamy w ogólnym podsumowaniu? Bywało lepiej. Niepokoi zwłaszcza kolejny spadek iławskiego liceum, którego organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Iławie.
Ogólnopolski miesięcznik „Perspektywy” przygotowuje ranking liceów i techników od dwóch dekad. Jego opracowanie weszło do kanonu oceny szkół i stanowi ważny punkt odniesienia w spojrzeniu na stan edukacji.
LICEA
Licea ogólnokształcące oceniono za pomocą trzech kryteriów: * sukcesy szkoły w olimpiadach, * wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz * wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.
Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.
W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie te szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową.
W rankingu liceów na bieżący 2019 rok najwyższe miejsce w naszym regionie zajęło Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Iławie. Szkoła ta uplasowała się na 520. miejscu w kraju (na 1000 wziętych pod uwagę liceów).
Rok wcześniej iławski „Żeromek” uplasował się wyżej, bo na 485. miejscu, a jeszcze wcześniej, w 2017 roku – na miejscu jeszcze wyższym, bo 439.
W bieżącym roku w rankingu 1000 liceów znalazło się Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Nowym Mieście Lubawskim i uplasowało się na 643. miejscu (w ubiegłym roku i rok wcześniej poza rankingiem).
Zarówno „Żeromek”, jak i „Norwid” otrzymały Brązową Odznakę Jakości.
Dodajmy, że pierwsze miejsce w rankingu liceów zajęło XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie.
TECHNIKA
Technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów: * sukcesy szkoły w olimpiadach, * wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, * wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz * wyniki egzaminu zawodowego.
Na 500 techników miejsce 243. zajęło technikum w iławskim Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku (popularna „budowlanka”), otrzymując tym samym na bieżący rok Srebrną Odznakę Jakości.
Wcześniej, w roku 2018 „budowlanka” uplasowała się na 121. miejscu (na 300 szkół), a rok wcześniej – na 88. (na 300 szkół).
Inne technika z naszego regionu, w tym technikum w Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie (popularny „mechanik”) oraz technikum w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku – nie zostały wzięte pod uwagę w rankingu.
Dodajmy, że pierwsze miejsce w rankingu techników zajęło Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie.
ALEKSANDRA MALINOWSKA
Trzymają poziom. Technikum w iławskim
Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku
zajęło w swojej kategorii mocne 243. miejsce
Znowu spadek. Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Żeromskiego w Iławie zajęło
w swojej kategorii dopiero 520. miejsce