Poszkodowani w wypadkach drogowych mogą liczyć na realną pomoc finansową iławskiej Fundacji na Rzecz Ofiar Wypadków Drogowych PULS. Szokujące jest to, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy z jej wsparcia nie skorzystała żadna osoba z Iławy i okolic!
Większość z ofiar drogowych nie wie, do kogo ma się później zwrócić o pomoc materialną i finansową. Tymczasem jest taka fundacja tuż pod nosem – w Iławie!
– Pomagamy poszkodowanym w wypadkach drogowych z całego kraju. Regularnie wspomagamy około 150 osób – mówi prezes fundacji Justyna Lugowska-Rohde. – Przykre jest to, że w 99% są to osoby spoza powiatu iławskiego.
W zeszłym roku niestety nikt z Iławy i okolic nie zgłosił się do fundacji po wsparcie.
– Ostatnią w czasie osobą zamieszkującą nasz powiat był mężczyzna, któremu finansowaliśmy comiesięczny zakup leków w okresie 2005-07, dlatego zachęcam również osoby z terenu powiatu iławskiego, które kiedykolwiek uległy wypadkowi drogowemu i do tej pory borykają się z jego skutkami, do kontaktu z naszą fundacją – apeluje pani prezes. – Staramy się, by każdy, kto się do nas zwróci o wsparcie, uzyskał niezbędną pomoc materialną i finansową. I udaje się nam.
JAKA POMOC
Poszkodowani w wypadkach drogowych mogą liczyć na naprawdę duże wsparcie fundacji.
Nie chodzi tylko o finansowanie różnego rodzaju turnusów rehabilitacyjnych oraz tak zwanych „rehabilitacji przyłóżkowych" (70% wszystkich próśb wpływających do fundacji). Fundacja kupuje również niezbędny sprzęt rehabilitacyjny, protezy, środki pielęgnacyjne, leki a także gwarantuje poszkodowanym pomoc w postaci terapii logopedycznych, a nawet psychologicznych.
Fundacja prowadzi także kampanie edukacyjne w szkołach, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach wśród dzieci i młodzieży (akcje „Bezpieczna Zima” i „Odblaskowy Powiat” w regionie iławskim). O przydatności tego rodzaju działań mogła się przekonać np. również iławska komenda policji, która została wyposażona w specjalistyczny sprzęt.
NIC TRUDNEGO
W staraniach o pomoc fundacja wyszła naprzeciw poszkodowanym, którzy – by uzyskać pomoc – zobowiązani są do dostarczenia tylko kilku niezbędnych dokumentów.
– Procedurę ograniczyliśmy do minimum – tłumaczy prezes fundacji. – Należy przedłożyć kopię wyroku sądu lub pismo z policji potwierdzające, że osoba ubiegająca się o pomoc jest poszkodowanym, a nie sprawcą wypadku, dokumentację medyczną oraz pisemną prośbę o pomoc. I to wszystko.
Siedziba fundacji znajduje się w Iławie przy ulicy Grunwaldzkiej 13, biurowiec IZNS. Kontakt pod numerem telefonu: (89) 648-41-90.
MICHAŁ MALINOWSKI
JUSTYNA LUGOWSKA-ROHDE: – Zachęcam do kontaktu z naszą fundacją wszystkie osoby z terenu powiatu iławskiego, które kiedykolwiek uległy wypadkowi drogowemu i do tej pory borykają się z jego skutkami