– W budownictwie złotego środka nie ma – mówi EUGENIUSZ JAREMKO, prezes Iławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. – Ceny kształtuje rynek i musimy się dopasować do istniejących realiów, ale chcemy sprzedawać mieszkania, a nie ceny. Z przyjemnością stwierdzam, iż większość klientów trafiających do naszej firmy to są klienci z tzw. polecenia. Nie trzeba lepszej rekomendacji.
– IPB obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia. Pan od samego początku jest bardzo mocno związany z firmą. Jak przez przeszło pół wieku ewaluowało budownictwo w regionie?
Eugeniusz Jaremko: – W tej firmie pracuję od jej początku. W niej realizuję wraz z bardzo wieloma współpracownikami swoje zawodowe ambicje i marzenia. Przez ten okres budownictwo ewaluowało wraz z postępem technicznym. Zmieniły się technologie, maszyny, urządzenia... Zmieniła się też przede wszystkim jakość, przy czym czas realizacji projektów uległ znacznemu skróceniu. Jedno pozostało bez zmian: potrzeba solidnego i terminowego realizowania powierzonych zadań. Myślę, że te wszystkie lata dały naszej firmie możliwość dopracowania procedur rozwiązań organizacyjnych tak, abyśmy mogli sprostać największym wyzwaniom.
– Znakomitym prezentem urodzinowym jest zapewne Medal Europejski przyznawany przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i Business Centre Club...
– Idea Medalu Europejskiego mówi o tym, iż jest on przyznawany firmom, które spełniają standardy europejskie, z którymi można współpracować na wielu płaszczyznach i które w ostatecznym rozrachunku nie zawiodą inwestorów i klientów. Jest to dla nas duże wyróżnienie i powód do dumy, ponieważ nasze wieloletnie doświadczenie i obecność na rynku od 40 lat zostało docenione przez tak zacne grono fachowców. Wielką satysfakcją dla mnie jest to, że mam możliwość i zaszczyt kierowania taką firmą jak IPB. I myślę, że nie tylko dla zarządu, ale także dla wszystkich pracowników jest to wielkie wyróżnienie. Nagroda ta świadczy bowiem o naszym zaangażowaniu w doskonalenie się i konsekwentne podnoszenie poziomu jakości oferowanych usług, a także o wysokim europejskim standardzie naszych produktów i usług.
– I tenże wysoki standard jest potwierdzany przez chociażby takie nagrody jak Medal Europejski, ale także certyfikaty ISO.
– ISO to ważne wydarzenie w życiu każdej firmy. W momencie wprowadzania normy baliśmy się ogromnego przyrostu papierów i utrudnień organizacyjnych, ale wiedzieliśmy, że to rozwiązanie w funkcjonowaniu naszego przedsiębiorstwa jest po prostu niezbędne. Dzisiaj wiemy, że to była bardzo słuszna decyzja. Nie wyobrażamy sobie funkcjonowania naszej firmy bez ISO tak w organizacji pracy, jak i w dziedzinie BHP. Wartym zaznaczenie jest fakt, że jesteśmy pierwszą firmą budowlaną w naszym województwie posiadającą ten system.
– Z roku na rok IPB oddaje do użytku co raz więcej lokali. Ile osób odbierze w tym roku klucze do własnego „M”, wybudowanego przez IPB?
– Ten rok jak i miniony 2005 to okres ewidentnego wzrostu popytu na mieszkania. IPB włącza się w ten trend i budownictwo deweloperskie jest coraz mocniejszą pozycją w ofercie naszej firmy. Obecnie nasza działalność deweloperska koncentruje się przede wszystkim na dwóch miastach – Iławie i Olsztynie, ale nie tylko. Jeszcze w tym roku planujemy oddać w Iławie około 74 mieszkań, zaś w Olsztynie około 220. Plany na 2007 rok to 320 mieszkań w Olsztynie, 50 w Iławie, zaś w Bartoszycach – 24.
– Gdzie i co, poza mieszkaniami oczywiście, obecnie buduje IPB?
– Blok operacyjny Szpitala Powiatowego w Iławie, modernizacja Szpitala Dziecięcego w Ameryce, hala sportowa w Gietrzwałdzie czy oddział operacyjny szpitala w Płońsku. W przygotowaniu są kolejne realizacje.
– IPB działa nie tylko na rynku lokalnym, realizuje również projekty poza województwem warmińsko-mazurskim, ale także poza granicami Polski...
– Preferowanym terenem działania poza województwem warmińsko-mazurskim są województwa ościenne tj. pomorskie oraz mazowieckie. Poza granicami kraju w ostatnim czasie realizowaliśmy inwestycje w Niemczech, a dokładniej w Hamburgu. Były to obiekty budownictwa wielorodzinnego oraz duży obiekt centrum medycznego.
– Jakie są plany IPB na najbliższą przyszłość?
– Przeważającym produktem na chwilę obecną jest budownictwo realizowane w systemie deweloperskim, a także ścisła współpraca z inwestorami zewnętrznymi. Współpracujemy z Olsztyńskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego, a także z Iławskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego. Uczestniczymy również w realizacji obiektów użyteczności publicznej, budujemy hale sportowe, szpitale, obiekty szkolne...
– A nieco dalsza perspektywa?
– Przede wszystkim dbamy o to, by naszą firmę postrzegano jako stabilną, wiarygodną, a jednocześnie przyjazną ludziom, zapewniającą poczucie bezpieczeństwa. Staramy się, by każdy klient był przez nas indywidualnie traktowany, a przy tym miał zapewniony jak najwyższy poziom naszych usług.
AGNIESZKA RYNARZEWSKA
tekst promocyjny 279/06
Kto i za co przyznaje
MEDAL EUROPEJSKI
Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i Business Centre Club są organizatorami niekomercyjnego, ogólnopolskiego przedsięwzięcia pod nazwą Medal Europejski, którego celem jest przybliżenie idei Unii Europejskiej w środowisku przedsiębiorców. Wyróżniane są wyroby i usługi, które odpowiadają standardom europejskim. Nominowana usługa lub wyrób musi spełniać wymagane prawem normy, mieć odpowiednie licencje, patenty itp. Istotna jest dynamika firmy, zdobyte nagrody i certyfikaty.
Warszawa, Sejm RP.
Kilka chwil tuż po uroczystości wręczenia medali.
Od lewej: EUGENIUSZ JAREMKO, prezes IPB
w towarzystwie MONIKI RICHARDSON, autorki
programu telewizyjnego „Europa da się lubić”.