Instytut Pamięci Narodowej opublikował informacje o dokumentach komunistycznych organów bezpieczeństwa na temat osób piastujących dziś publiczne stanowiska. Wobec przyznania się przez burmistrza Zalewa, że współpracował z SB, postanowiliśmy sprawdzić, jakie informacje znajdują się na temat pozostałych włodarzy z naszego regionu.
Jaka jest prawda o naszych elitach? Czy urzędnicy z naszego regionu współpracowali z komunistycznymi służbami specjalnymi PRL?
Włodzimierz Ptasznik, który obecnie piastuje stanowisko burmistrza Iławy, według informacji IPN został 30 września 1976 zarejestrowany przez Wydział III Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Olsztynie w kategorii kandydata na tajnego współpracownika, ale już 10 listopada materiały z nim związane zostały zdjęte z ewidencji i przeniesione do Wydziału „C” (z adnotacją „zmiana miejsca pracy”). Następnie archiwiści IPN-u znajdują Ptasznika w jego staraniach o paszport (Pz-35), który ten uzyskuje „na wszystkie kraje Europy” z datą ważności do połowy roku 1982 (sic!). W roku 1986 materiały na temat Ptasznika zniszczono.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy burmistrza Iławy Włodzimierza Ptasznika: – Nie wiedziałem o zarejestrowaniu mojej osoby w kategorii kandydata na tajnego współpracownika – czytamy w nadesłanej do redakcji pisemnej odpowiedzi burmistrza. – Oświadczenie lustracyjne, w którym zaznaczyłem, że nigdy nie współpracowałem ze służbami bezpieczeństwa, złożyłem po objęciu urzędu burmistrza.
Z kolei burmistrz Kisielic Tomasz Koprowiak w 1986 roku został upoważniony przez Wydział „C” Wojewódzkiego Urzędu Służb Wewnętrznych w Elblągu do prac obronnych. Jednocześnie w dokumentach służb bezpieczeństwa zawarto informację: „zabezpiecza się wyjazdy do państw kapitalistycznych”.
– Jestem zaskoczony tą informacją. Dowiaduję się o tym od was – powiedział nam Tomasz Koprowiak, burmistrz Kisielic. – Trudno mi komentować to, co ktoś kiedyś napisał. W 2006 roku wystąpiłem do IPN-u o sprawdzenie dokumentów i otrzymałem informację, że nie zachowały się żadne informacje dotyczące mojej osoby.
Starosta iławski Maciej Rygielski, burmistrz Susza Jan Sadowski, burmistrz Prabut Bogdan Pawłowski oraz posłowie Krzysztof Lisek i Adam Żyliński, a także wiceminister kultury Piotr Żuchowski nie są w bazie IPN-u powiązani z żadnym zapisem w aktach organów bezpieczeństwa PRL. W jednostkowych przypadkach znaleźliśmy tylko zapisy na temat wydanych paszportów.
W wykazie IPN nie znaleźliśmy natomiast informacji na temat starosty nowomiejskiego Stanisława Czajki, burmistrza Lubawy Edmunda Standary, wójta gminy Lubawy Tomasza Ewertowskiego, wójta gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego oraz wójta gminy Biskupiec Kazimierza Tomaszewskiego. Informacje te zostaną opublikowane w przyszłości – po opracowaniu przez IPN.
MARCIN MICHALSKI
Burmistrz Iławy Włodzimierz Ptasznik w 1976 roku był zarejestrowany jako kandydat na tajnego współpracownika. Powodem wykreślenia go z ewidencji organów bezpieczeństwa była „zmiana miejsca pracy”