Radnym powiatowym z opozycji nie podoba się, że ich przedstawiciel nie jest szefem komisji rewizyjnej, która odpowiada za kontrolowanie zarządu i jednostek podległych starostwu w Iławie. Na sesji rady znów doszło do nerwowej wymiany zdań.
Za nami druga sesja Rady Powiatu Iławskiego nowej kadencji. Coraz bardziej uwidacznia się polityczny podział w tym gremium. Bez względu na to, nad czym głosuje rada, wygrywają propozycje koalicji Prawa i Sprawiedliwości (PiS), Platformy Obywatelskiej (PO), Porozumienia Lokalnego (PL) i Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD). Po drugiej stronie są radni Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) i Komitetu Wyborczego Wyborców Adama Żylińskiego (KWW AŻ).
KOALICJA ZNOWU GÓRĄ
Radni wybrali przewodniczących i członków stałych komisji. Rozpoczęto od wyboru szefa komisji rewizyjnej, której zadaniem jest kontrolowanie pracy zarządu powiatu i podległych starostwu jednostek (od szkół ponadgimnazjalnych, po szpital, urząd pracy czy zarząd dróg). Do najważniejszych zadań komisji należy opiniowanie wykonania budżetu oraz występowanie z wnioskiem o udzielenie bądź nieudzielenie absolutorium zarządowi. Należy zaznaczyć, że wniosek w sprawie absolutorium składany jest najpierw do Regionalnej Izby Obrachunkowej (zajmuje się nadzorowaniem pracy samorządów) w celu jego zaopiniowania, a dopiero później trafia na obrady rady.
Zaproponowano dwóch kandydatów na przewodniczącego rewizyjnej. Reprezentujący rządzącą koalicję Wiesław Musiał (PL), chciał, aby tę funkcję pełnił były wicestarosta Wiesław Olszewski (SLD). Z kolei działający w opozycji Ryszard Jurkiewicz (PSL), zaproponował kolegę z tego samego ugrupowania – Bartosza Bielawskiego, który w ostatnich wyborach zdobył najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów na radnych powiatowych.
– Jest radnym bardzo doświadczonym, sprawuje czwartą kadencje, zna powiat od podszewki – reklamował Bielawskiego Jurkiewicz.
Ostatecznie większością głosów wybrano Olszewskiego (11 za, 8 przeciw, 2 wstrzymujące), za Bielawskim było zaś 8 radnych, 11 przeciw i również 2 wstrzymało się od głosu.
W skład komisji rewizyjnej prócz Olszewskiego weszli: Bielawski i Eugeniusz Dembek (KWW AŻ) z opozycji oraz Jarosław Piechotka (PiS) i Musiał z rządzącej koalicji. W praktyce oznacza to, że radni rządzący, mając w komisji rewizyjnej 3 na 5 członków i mogą przegłosować każdą decyzję komisji.
Następnie wybrano przewodniczących pozostałych komisji. Szefem komisji budżetu i finansów został Marian Golder (PiS); rolnictwa, ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego – Musiał; edukacji, kultury i sportu – Piechotka, a zdrowia, opieki społecznej i bezpieczeństwa – Stanisław Ewertowski (PiS). Na przewodniczącego ostatniej z wymienionych komisji starosta Marek Polański (PiS) zaproponował Bielawskiego, ale ten nie przyjął oferty.
DEMBEK: CZEGO SIĘ BOICIE?
Do nieprzyjemnej wymiany zdań doszło na koniec sesji, w części przeznaczonej na oświadczenia. Radny Dembek przypomniał, że na pierwszej sesji nowo wybrany starosta Polański deklarował wolę współpracy z radnymi wszystkich ugrupowań.
– To ma się nijak do tego, co się dzisiaj stało – mówił Dembek. – Nie było najmniejszej woli, żeby oddać stery w komisji rewizyjnej przewodniczącemu z opozycji. I tu się mówi o współpracy?
Radny mówił, że w tej sytuacji starostwo będzie kontrolowane przez „swoich”.
– Jakby się bano czegoś, że ktoś może coś odkryć – zasugerował.
Wypowiedź Dembka nie spodobała się Maciejowi Rygielskiemu (PO), byłemu staroście, któremu w tej kadencji stworzono etat członka zarządu. Słowa radnego określił jako obraźliwe i stwierdził, że ma on „manierę pouczania”.
– A co to za jakaś maniera rewizyjnej komisji? – pytał Rygielski. – Gdzie pan coś takiego widział? Przecież w sejmiku marszałkowskim, gdzie rządzi PSL z PO, tak samo członek SLD prowadzi komisję (rewizyjną - red.).
KRYSTIAN KNOBELZDORF
Radny Eugeniusz Dembek
zastanawiał się, czy władze
powiatu iławskiego
mają coś do ukrycia,
skoro nie chciały oddać
funkcji przewodniczącego
komisji rewizyjnej
przedstawicielowi opozycji
Bartosz Bielawski (PSL)
przegrał wybory
na szefa komisji rewizyjnej
Przewodniczącym
komisji rewizyjnej został
Wiesław Olszewski (SLD)
z rządzącej koalicji