Otyłość jest jednym z najbardziej widocznych i zbyt często lekceważonych problemów zdrowotnych. Jest stanem, w którym nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w ciele wpływa w niekorzystny sposób na stan zdrowia oraz codzienne funkcjonowanie w aspekcie fizycznym, psychicznym i społecznym. Otyłość to nie tylko problem natury estetycznej, to najpoważniejsza choroba żywieniowa na świecie.
Dużo mówi się o nadwadze. Reklamy proponują nam łatwe i szybkie odchudzanie bez wysiłku i konieczności ograniczenia jedzenia.
SZYBKO NIE ZNACZY MĄDRZE
W Internecie można znaleźć coraz to nowe specyfiki, dzięki którym, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, mamy cudowne ciało i sylwetkę w kilka dni. Szybko, łatwo i przyjemnie, ale w odchudzaniu to tak nie działa, waga wraca jak bumerang. Niemal każdy zna efekt jo-jo.
Z drugiej strony słychać głosy, że należy akceptować siebie takim jakim się jest, ale do jakiego momentu i ile siebie można zaakceptować? Czy w myśl zasady „kochanego ciała nigdy za wiele” możemy pozwolić na szkodzenie własnemu zdrowiu?
Niewątpliwie nadwaga i otyłość są problemem dzisiejszych czasów. Co z tym robić? Godzić się, akceptować i uznać, że to rodzinne, bo skoro tak miała babcia, tak ma mama to ja też jestem skazana na dużą wagę? Że tak już musi być?
Nie musi, nadwagi należy się pozbywać. Prowadzi ona do otyłości, a otyłość to podstawa tak poważnych chorób jak choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2, niektóre nowotwory złośliwe – zwłaszcza jelita grubego, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa czy zespół bezdechu sennego.
To choroby, które przez wiele lat bardzo upośledzają jakość życia i często kończą się przedwczesną śmiercią.
SKĄD OTYŁOŚĆ?
Dzisiaj życie to ogromne tempo, stresy, różne zanieczyszczenia środowiska w którym żyjemy, taśmowa produkcja żywności, chemia we wszystkim czego dotkniemy. Ciągle nie mamy czasu – zwłaszcza dla siebie.
Zdobycze cywilizacji umożliwiają nam wygodne życie, nieograniczony dostęp do żywności. Chętnie korzystamy z tego „dobrodziejstwa”, często w sposób nieumiejętny i w nadmiarze. Płacimy wysoką cenę za postęp cywilizacyjny a jest to cena zdrowia.
Ze świata niedożywionego do niezdrowo przejedzonego przeszliśmy w 20 lat. Nie jest już żadną tajemnicą, że istnieje bezpośrednia zależność między jedzeniem i stylem życia a naszym zdrowiem. „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz…” – mówił Kochanowski.
Doświadczamy tego psucia, zastanawiając się „dlaczego ja”? Odsuwamy od siebie fakt, iż pracujemy na to sami z dużą konsekwencją i uporem, przez całe lata. Dzisiaj statystycznie żyjemy dłużej, lecz nie zawsze jest to dłuższe życie w zdrowiu.
Mamy jednak wybór i w dużej mierze to od nas zależy czy tak musi być.
MODA CZY KONIECZNOŚĆ?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi o epidemii otyłości na świecie. Znacznie więcej ludzi umiera obecnie z powodu otyłości niż z niedożywienia.
W przypadku dorosłych o otyłości mówimy, gdy wskaźnik masy ciała, czyli BMI (kg/m2) przekracza 30. Jednak sam BMI nie mówi wszystkiego, bo nie zawsze waga jest problemem, ważniejsze jest co stanowi tę wagę – ile tkanki tłuszczowej i jak jest ona rozmieszczona.
Dość popularne jest myślenie, że im większy brzuch, tym wyższa stopa życiowa. Nic bardziej mylnego. Bo właśnie otyłość brzuszna jest szczególnie niebezpieczna. Występuje nie tylko u mężczyzn, ale zwłaszcza przez nich jest bagatelizowana.
W zdrowym odchudzaniu nie chodzi o to by każdy miał rozmiar 36, 38, ale już rozmiar 46, 48 i więcej to zdecydowanie za dużo. Obwód w pasie ponad 80 cm u pań i 90 cm u panów to zwiększenie ryzyka wystąpienia Alzheimera oraz realne zagrożenie dla życia.
Wiele osób podejmuje różne formy aktywności fizycznej by schudnąć – bo sport to zdrowie, ale osoby z dużą nadwagą mogą sobie czasem bardziej tym zaszkodzić niż pomóc, a utrata wagi będzie znikoma. Sama aktywność fizyczna nie wystarczy. Kluczem do sukcesu jest zmiana nawyków żywieniowych i dodatkowo wzmocnienie tego dowolną aktywnością fizyczną.
CENTRUM ODCHUDZANIA I ODŻYWIANIA
W świetle powyższego odpowiedź na pytanie – „czy odchudzanie to moda czy konieczność?” – nie powinna być trudna. Można i należy schudnąć, ale zdrowo i rozsądnie, dając sobie szansę na utrzymanie wagi i kondycji. Zatem co robić?
Od marca 2013 roku działa w Iławie Poradnia Centrum Odchudzania i Odżywiania. Jej celem jest budowanie świadomości prozdrowotnej oraz rozwijanie i utrwalanie kompetencji w zakresie zdrowego stylu życia i prawidłowych nawyków żywieniowych.
W Iławie już sporo osób zdecydowało się na zmiany, schudli, odmłodzili się biologicznie i korzystają z życia w zdrowiu i pełnej energii.
W Centrum Odchudzania i Odżywiania Badanie Analizy Składu Ciała zrobiło już około 1000 mieszkańców Iławy i okolic.
Odbyło się kilka edycji Kursów Odchudzania i Zdrowego Odżywiania, Oferta Poradni COiO skierowana jest do każdego, kto chciałby poznać lepiej potrzeby swojego ciała i trwale zmienić złe nawyki żywieniowe.
Otyłość jest chorobą. To problem XXI wieku, ze stałą tendencją wzrostową, także wśród dzieci i młodzieży. Według GUS z 2009r w Polsce 61% mężczyzn i 45% kobiet miało nadmierną masę ciała. Dzisiaj jest ich znacznie więcej.
Czy jesteś wśród nich? Jeżeli tak, to nie czekaj dłużej i już teraz zadbaj o kondycję swojego ciała, bo nigdy nie jest za późno aby zacząć! Zrób pierwszy krok, skorzystaj z oferty Poradni Centrum Odchudzania i Odżywiania w Iławie.
NINA J-RÓŻYCKA
promotor zdrowia
CENTRUM ODCHUDZANIA I ODŻYWIANIA
Iława, ul. 1 Maja 3b, koło „budowlanki”
tel. kom. 606-204-480
To, jak chcemy wyglądać zależy tylko od na samych.
Regularna kontrola masy ciała pomoże nam
osiągnąć wymarzoną sylwetkę i zdrowie.
Dzięki odpowiedniemu nastawieniu będziemy mogli
cieszyć się wspaniałą kondycją przez długie lata.