Jednemu z naszych czytelników sen z powiek spędzają opisy zbiorników i cieków wodnych, które jego zdaniem są nieprawdziwe. Gdzie naprawdę znajduje się „Kanał Iławski” i skąd wypływa rzeka „Iławka”?
Po niedawnej budowie nowego mostu na ulicy Dąbrowskiego oraz obwodnicy północnej (łącznik ulic Dąbrowskiego i Ostródzkiej) ustawiono znaki informacyjne z nazwami rzek, nad którymi przebiegają.
– Nie mogę się zgodzić z nazwą „Kanał Iławski” na tabliczce przy moście obwodnicy – mówi Krzysztof Truszczyński z PTTK Iława, który przygotowuje informator dotyczący spływów kajakowych Iławką. – Kanał został otwarty w 1860 roku i łączy „Kanał Elbląski” z Jeziorakiem: od śluzy w Miłomłynie poprzez jezioro Dauby koło Boreczna.
Potwierdza to Wiesław Skrobot, archeolog z Iławy.
– Zbiornik przebiegający pod mostem na obwodnicy to rzeka, która wypływa z jeziora Ewingi, a jej górny, „źródłowy” odcinek, nosi nazwę „Zalewka” – twierdzi naukowiec. – Takie są dane na mapie hydrograficznej z 1980 roku.
Po naszej interwencji władze miasta wystąpiły o opinię w tej sprawie do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
– Funkcjonuje kilka nazw w odniesieniu do tego cieku wodnego, dlatego o opinię poprosiliśmy RGZW – mówi Stanisław Kieruzel, wiceburmistrz Iławy. – Jeżeli będzie taka potrzeba, tabliczka z nazwą zostanie zmieniona.
Ratusz już dostał odpowiedź. Jak się okazało, ów ciek wodny to... rzeka „Tynwałd”! A zatem wkrótce na nowym moście w ciągu Obwodnicy Północnej stanie tabliczka właśnie z takim napisem.
Kolejną nieścisłością, według Truszczyńskiego, jest nieprawidłowa tablica na wyremontowanym moście przy ul. Dąbrowskiego.
– Byłem przekonany, że z Jezioraka wypływa „Młyńska Rzeka” lub „Młynówka”. Tymczasem na znaku widnieje napis „Rzeka Iławka” – mówi iławianin. – Na mapie Iławy z 1810 roku widnieje nazwa „Muhlenfluß”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza właśnie „Młyńską Rzekę”.
Truszczyński twierdzi, że podobno w średniowieczu Krzyżacy wykopali kanał z Jezioraka, który zasilał miejską fosę oraz miał zasilić młyn w wodę, gdyż prawdziwa rzeka „Iławka” posiadała jej zbyt mało.
– Z opisu z 1317 roku, gdy wyznaczano granice miasta, wynika, że to jednak „Iławka” – mówi iławski archeolog. – Natomiast na niektórych późniejszych mapach rzeczywiście widnieje taka nazwa „Młyńska Rzeka”, a i źródła „Iławki” są wskazywane w innym miejscu.
Na dzisiejszych mapach funkcjonuje jednak nazwa „Iławka”.
JUSTYNA JASKÓLSKA
Archeolog Wiesław Skrobot pomógł nam w naświetleniu
historii nazw iławskich rzek i kanałów
Tablica z napisem „Kanał Iławski” na moście obwodnicy
jest nieprawdziwa. W tym miejscu płynie rzeka „Tynwałd”
Rzeka „Tynwałd”.
Widok z mostu na nowej Obwodnicy Północnej.
Rzeka „Iławka”, w niektórych źródłach także „Młynówka”.
Zdaniem Skrobota, ta tablica stojąca przy ulicy
Dąbrowskiego jest prawidłowa