Konferencja Noworoczna odbyła się pod znakiem jubileuszu 30-lecia Gminy Lubawa. Spotkanie było okazją do podsumowania trzech dekad gminy jako odrębnej jednostki samorządu terytorialnego oraz zaprezentowania najważniejszych inwestycji realizowanych w okresie ostatnich dwóch lat.
Po mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła w Sampławie, dalsza część uroczystości odbyła się w restauracji Copernicus.
Wśród zaproszonych gości obecni byli m. in. senator Bogusława Orzechowska, posłowie Robert Gontarz i Zbigniew Ziejewski, wojewoda Piotr Opaczewski, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, starosta powiatu iławskiego Bartosz Bielawski, przewodniczący Rady Powiatu Iławskiego Marek Borkowski oraz wójtowie sąsiednich gmin.
Nie zabrakło także przedstawicieli wojewódzkich instytucji związanych z rolnictwem: radnego wojewódzkiego i dyrektora Warmińsko-Mazurskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie Grzegorza Kierozalskiego, dyrektora Warmińsko-Mazurskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie Leszka Potorskiego, zastępcy dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie Małgorzaty Micińskiej-Wąsik.
W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele biznesu, służb mundurowych, duchowieństwa na czele z ks. dziekanem Marcinem Staniszewskim, reprezentanci ochotniczych straży pożarnych, klubów seniora, kół gospodyń wiejskich, ludowych zespołów sportowych i kół łowieckich; radni, sołtysi oraz kadra kierownicza i pracownicy Urzędu Gminy Lubawa oraz jednostek podległych.
Z PASJĄ DLA ROZWOJU
LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI
Po zmianach ustrojowych w Polsce w roku 1989 ubiegłego wieku, uchwałą Rady Miasta i Gminy Lubawa z dnia 14 maja 1991 roku, nastąpił podział miasta i gminy na dwie odrębne jednostki administracyjne, które z dniem 1 stycznia 1992 roku rozpoczęły swoją autonomiczną działalność.
Gmina Lubawa uzyskała swoją podmiotowość, osobowość prawną, swój budżet i decyzyjność. Na przestrzeni lat zaszło wiele zmian. Wybudowano nowe drogi, chodniki, zmodernizowano oświetlenie, świetlice, szkoły, powstała nowa infrastruktura sportowa.
Zmienił się także charakter gminy z rolniczego na rolniczo-przemysłowy. Dziś gmina Lubawa to miejsce o dużym potencjale gospodarczym. Rozwija się produkcja, usługi, handel i hotelarstwo.
Firmy, które ulokowały swoje inwestycje na tym terenie, oferują zatrudnienie mieszkańcom z całego regionu. W ostatnich latach powstało około dwóch tysięcy nowych miejsc pracy.
KIERUNEK: INWESTYCJE
GOSPODARCZE I SPOŁECZNE
Gmina Lubawa od lat konsekwentnie realizuje plany i projekty inwestycyjne.
Pomimo zawirowań gospodarczych związanych z pandemią, wojną w Ukrainie gmina prężnie się rozwija, czego dowodem są zadania inwestycyjne zrealizowane na przestrzeni ostatnich 24 miesięcy i przygotowywane do realizacji w najbliższym czasie.
Nie byłoby to możliwe, bez skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych, między innymi w ramach programów: Polski Ład, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg czy Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych.
Łącznie z różnych źródeł zewnętrznych w ostatnim okresie pozyskano ponad 30 milionów złotych. Środki te wspierają przede wszystkim zadania związane z budową i modernizacją dróg, sieci wodno-kanalizacyjnej oraz modernizacją oświetlenia drogowego.
Nie brakuje także inwestycji w małą infrastrukturę, ochotnicze straże pożarne w postaci zakupu wozów strażackich, czy cyfryzacji urzędu gminy i jednostek podległych.
ALEKSANDRA ENNASSIRI
Urząd Gminy Lubawa
Konferencja Noworoczna z okazji jubileuszu
30-lecia Gminy Lubawa była okazją do przekazania podziękowań za współpracę.
Na zdjęciu: wójt gminy Tomasz Ewertowski
(foto: Marian Żuchowski)
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele
różnych środowisk – dyrektorzy szkół, przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych, seniorów oraz radnych gminy
(foto: Marian Żuchowski)
Dofinansowanie z Rządowego Funduszu
Rozwoju Dróg wsparło realizację przebudowy
drogi gminnej do terenów inwestycyjnych w Sampławie
(foto: Marcin Sarnowski)
Realizowane są kolejne etapy budowy
sieci sanitarnej w Grabowie-Wałdykach.
Sieć kanalizacyjna Gminy Lubawa powiększy się
o 17,5 km i łącznie wyniesie 107 kilometrów
(foto: Paweł Jakubowski)