– Cieszę się, że mam okazję poprowadzić iławski szpital, przynajmniej przez jakiś okres – mówi Elżbieta Gelert. Od poniedziałku (16 czerwca) ruszył ponownie oddział wewnętrzny, zatem szpital powrócił organizacyjnie do stanu sprzed majowego protestu lekarzy.
Jak informuje Gelert, efektem zawieszenia w maju działania trzech oddziałów (pediatria, neurologia i interna) jest ubytek w kontrakcie szpitala z NFZ około 800 tysięcy złotych w maju i 300 w czerwcu.
SZYBKO NADROBIĆ
– To są jedynie straty związane z niewypełnieniem kontraktu – mówi p.o. dyrektora szpitala. – Dochodzą jeszcze koszty utrzymania, mimo że szpital nie wykonywał pełnych zleceń. Te straty sięgają rzędu miliona złotych.
Gelert przekonuje, że łączną stratę – około 2 milionów zł – trzeba będzie odrobić w trakcie roku. Strat nie przyniósł oddział psychiatryczny oraz przyszpitalne przychodnie, które wyrobiły 80% kontraktu.
Elżbieta Gelert naszkicowała radnym plany restrukturyzacyjne. Szczególną uwagę poświęci dwóm poradniom: alergologicznej i endokrynologicznej.
– Mamy w tych poradniach po jednym lekarzu – mówi. – Obecnie zgłosili oni gotowość podpisania bezpośredniego kontraktu z NFZ, a to zmusza szpital do likwidacji poradni.
Elżbieta Gelert zapewnia, że ci specjaliści za takie same pieniądze i w ramach tego samego kontraktu będą wykonywali swoją działalność. Zatem bezpieczeństwo pacjentów nie będzie zagrożone.
TRZY KROKI KU DOSKONAŁOŚCI
– Więcej zmian do końca roku nie planujemy – informuje nowa dyrektor. – Choć to nie oznacza, że nie będziemy się przygotowywać do wielkich zmian systemowych. Po pierwsze: poprawa warunków bytowych pacjenta. Są pieniądze na to, by szpital remontować, zwiększyć przede wszystkim liczbę łazienek.
Po drugie dyrektor przekonuje, jak ważne jest zaopatrzenie szpitala w sprzęt, ponieważ w przyszłości zmieni się formuła szpitali, więc i sposób ich rozliczania.
– To rozliczanie będzie lepiej punktowane, jeśli szpital będzie posiadał sprzęt diagnostyczny – mówi Gelert. – To będzie opłacalne dla obu stron. Dla pacjenta, bo będzie zdiagnozowany, i dla szpitala również.
Kształcenie i doskonalenie zawodowe personelu oraz pozyskiwanie specjalistów z zewnątrz to ostatni aspekt tworzenia nowoczesnej placówki medycznej, który w Iławie chce realizować Elżbieta Gelert. I jak mówi –wierzy, że się uda.
JUSTYNA JASKÓLSKA