Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Znowu podwyżka za wywóz śmieci
Nowa sekretarz miasta Iławy
Hulajnogi blokują miasto
Kto wreszcie zlikwiduje szlabany?
Kolejna porodówka zlikwidowana
Szef zapłaci za zmarłego pracownika
Koniec ery Adama Żylińskiego
Zabił ją narkotyk
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Więcej...

INFORMACJE

2018-10-17

Dariusz Woźnicki rozmawia z kierowcami (42)


WYMIENIACIE OLEJ
W SKRZYNI BIEGÓW?

Jeden z klientów gdzieś usłyszał, że oleju w skrzyni się nie wymienia, bo jest on dożywotni. Ewentualnie można dolać, kiedy wycieknie np. przy wymianie półosi. Z drugiej jednak strony, kiedy jakiś kierowca się żali się, że mu skrzynia haczy, to najczęstszą odpowiedzią jest – spróbuj wymienić olej. Jak zatem jest z tym olejem?

Na początku należałoby zdefiniować żywotność samochodu. Otóż wg producentów jest ona inna niż my sobie wyobrażamy. Dzisiaj nikt już nie ukrywa, że samochód projektowany jest na przejechanie ok. 200 tys. km. Potem koszty napraw mają być na tyle duże, że kierowca ma pomyśleć o wymianie. Tak więc samochody, które Polacy najczęściej kupują z drugiej ręki, to zdaniem producentów samochody dogorywające. Jeśli poprzedni właściciel oleju nie wymieniał, my musimy to zrobić w tzw. pakiecie startowym.

Innym zagadnieniem jest kwestia starzenia się oleju, który z biegiem czasu zmienia swoją lepkość i wytrącają się dodatki uszlachetniające. Olej przestaje w wystarczającym tempie oddzielać od siebie pracujące elementy i tym samym skraca się żywotność skrzyni biegów. Dlatego też jeśli zauważycie, że skrzynia zaczyna ciężej pracować lub biegi haczą, najtańszym zabiegiem jest wymiana oleju. Prewencyjnie należy pomyśleć o jego wymianie co 80-100 tys. km.



HYBRYDA CZY BENZYNA?

Ostatnio dość trudno o w miarę nowy samochód bez turbiny i awaryjnych elementów. Z kolei to, co zniechęca klientów do hybryd, to obawa przed nieznaną technologią i drogim serwisem. Ja wygląda rzeczywistość?

Współczesny samochód spalinowy wyposażony jest w dużą ilość awaryjnych protez, których zadaniem jest zmniejszenie spalania czy zapewnienie dynamicznej jazdy. Najpopularniejsze na naszym rynku hybrydy wyposażone są w tradycyjne silniki wolnossące uzupełnione o źródło elektryczne. W chwili obecnej ten rodzaj napędu uważany jest za najmniej awaryjny. Wielu dziennikarzy motoryzacyjnych uważa, że wydajesz więcej na hybrydę, ale później masz spokój. Sceptycy z kolei uważają, że owszem - samochód jest bezawaryjny, ale droga jest wymiana baterii, która zużywa się po 10 latach.

Okazuje się, że rynek nie lubi próżni. W Polsce jest już całkiem sporo serwisów (w tym serwisów ProfiAuto) oraz warsztatów zajmujących się nie tylko naprawą, ale i regeneracją baterii, które wcale po 10 latach nie wymagają wymiany. Popularna Toyota na te źródło zasilania daje 10-letnią gwarancję, co nie musi oznaczać, że po tym okresie nadaje się ona do wymiany. Pierwsze Toyoty jeżdżą jeszcze na fabrycznych bateriach i mają przebiegi 300 tys. Z czasem jednak każda bateria traci swoje właściwości i dla ekonomicznego podróżowania należy coś z tym zrobić.

W ASO Toyoty wymienimy baterię w granicach 10 tys. Z rozbitego auta kupimy zestaw za 2 tys. Z kolei zregenerowaną baterię założymy w niezależnym warsztacie w przedziale 1-2,5 tys. zł. Drożej zapłacimy za baterie do Lexusa i Hondy, z kolei regeneracja do BMW to już wydatek 10-15 tys.

W międzyczasie w tradycyjnym samochodzie spalinowym wymienimy sprzęgło z kołem dwumasowym, filtr cząstek stałych, turbinę i wtryskiwacze. To koszt w przedziale 2-10 tys.

Wspólna obsługa będzie dotyczyła wymiany oleju, rozrządu oraz elementów układu hamulcowego, który w hybrydach pracuje w innych warunkach, dlatego wymiana tarcz czy klocków to również rzadkość.



GRADOBICIE ZNISZCZYŁO?

Lato obfitowało w ulewy połączone z gradobiciem. Kierowcy mocno obawiają się tego zjawiska, bo oznacza ono kłopoty i wydatki. Są jednak relatywnie tanie sposoby, którymi można bezinwazyjnie naprawić samochód. To tzw. wyciąganie wgnieceń oraz masowanie blachy.

Pierwsza metoda polega na wyciąganiu defektu od zewnątrz przez przyklejone w miejsca uszkodzeń grzybki. Druga, na wypychaniu wgnieceń od środka za pomocą odpowiednich dźwigni, tzw. hebli, dopasowanych do wielkości uszkodzenia.

Obie metody uznawane są za bezinwazyjne, auto nie traci na wartości i nie ma ryzyka powstania wad lakierniczych. Wymagają jednak doświadczenia ze strony naprawiającego, niejednokrotnie ze zdolnościami artystycznymi.

Metody znajdą również zastosowanie przy usuwaniu szkód parkingowych lub drobnych kolizjach. Techniki likwidacji uszkodzeń uznawane są przez ubezpieczycieli, a to gwarantuje naprawę bezgotówkową.



Macie inne przemyślenia? O czymś zapomnieliśmy? O czym warto pagadać? Dzwońcie i porozmawiamy: Dariusz Woźnicki, kom. 600-579-409.

opracowanie:
JAROSŁAW SYNOWIEC





  2018-10-17  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
106618104



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.