Zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami burmistrza Iławy Dawida Kopaczewskiego, na terenie miasta zamontowane zostały urządzenia do monitorowania jakości powietrza. Wyniki pomiarów można na bieżąco sprawdzać w Internecie. Pierwsze wyniki są zaskakujące.
– W budżecie dopisaliśmy wydatek na zakup urządzeń monitorujących powietrze – mówił w grudniu Dawid Kopaczewski. – Jakiś czas temu Iława wygrała jeden taki czujnik w głosowaniu internetowym. Dokupione zostaną jeszcze kolejne 3 lub 4 czujniki i będziemy mieli podgląd na to, co znajduje się w naszym powietrzu.
Zgodnie z powyższą zapowiedzią, 15 stycznia w czterech lokalizacjach zamontowane zostały czujniki. Jedno urządzenie znalazło się na budynku Szkoły Podstawowej nr 5. Drugie bada atmosferę wokół Szkoły Podstawowej nr 3. Dwa następne zostały rozmieszczone na plebanii Chrystusa Króla Wszechświata (os. Ostródzkie) i na plebanii św. Andrzeja Boboli Lipowy Dwór). Wygrany w konkursie piąty czujnik czeka na montaż na budynku Dworca Głównego PKP.
Urządzenia odczytują w czasie rzeczywistym parametry dotyczące stanu powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone (stężenie pyłów PM1, PM2.5, PM10, temperaturę, ciśnienie i wilgotność). Na każdym czujniku znajdują się diody symbolizujące stan atmosfery – od najlepszego (kolor zielony), powyżej dopuszczalnej normy (pomarańczowy) po wielokrotnie przekroczone normy zagrażające zdrowiu (czerwony).
Aby sprawdzić, jaka jest aktualnie jakość powietrza w najbliższym otoczeniu mieszkańcy miasta nie muszą sprawdzać jaki kolor pojawia się na czujniku. Wystarczy wejść na stronę internetową map.airly.eu – na mapie Polski należy wybrać miasto Iława i najbliżej zlokalizowany czujnik.
Pomiary pozwolą na tworzenie raportów, którymi odtąd dysponował będzie ratusz, co pozwoli urzędnikom reagować wtedy, gdy normy zostaną przekroczone. Jak powiedziała nam Bogusława Bandelewska, inspektor ds. ochrony środowiska w ratuszu, najprawdopodobniej zakupione zostaną kolejne czujniki.
– Rozważamy zakup jeszcze dwóch urządzeń – mówi inspektor. – Wynika to z sygnałów od mieszkańców, którzy dopominają się montażu czujników choćby na osiedlu Lubawskim i Gajerku.
Koszt dotychczas zamontowanych 4 czujników to ok. 10,8 tys. zł. W sfinansowaniu przedsięwzięcia pomoże starostwo powiatowe w Iławie, które dołoży ponad 7 tys. złotych.
MONIKA KASZLEWICZ
Takie czujniki pomiaru jakości powietrza
rozpoczęły pracę w Iławie
Tak wygląda strona internetowa, na której
można „podglądać” stan iławskiego powietrza.
Na zdjęciu widzimy, że najgorszą jakość powietrza
w ostatni wtorek wieczorem o godzinie 18 miało osiedle
Lipowy Dwór. Aplikacja nie zalecała nawet wychodzenia na
zewnątrz w ochronnej maseczce – co ma miejsce
przy niższych stężeniach pyłów