Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Więcej...

INFORMACJE

2020-08-26

Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”


Gdy w lipcu ponownie zezwolono na organizowanie imprez i dyskotek, młodzież tłumnie ruszyła na zabawę. Tak tłumnie, że mieszkańcy ul. Sienkiewicza w Iławie narzekają na straszliwy hałas, gdy trwa impreza w „Leśnej”. Organizatorzy dyskoteki doczekali się wizyty sanepidu w asyście policji.

W sprawie hałasu rozmawiała z nami czytelniczka mieszkająca przy ul. Sienkiewicza, tuż obok „Leśnej” (dawna „Italiana”).

ŁOMOT NIE DO ZNIESIENIA

– Jak tylko pozwolono na organizację zabaw, to każdego wieczoru w piątek i sobotę rozchodzi się ogromny hałas – mówi kobieta. – Jest bardzo głośno do godziny 3-4 rano. Koniec imprezy to jeszcze nie koniec hałasu, bo gdy zabawa się kończy, to wychodzi stamtąd tłum ludzi, często pijanych, którzy bardzo głośno się zachowują. Męczymy się w nocy, a przecież też potrzebujemy spokoju i wytchnienia. Kontaktowałam się w tej sprawie z urzędem miasta, ale niewiele w tej kwestii poczyniono. Rozumiem, że ludzie chcą się bawić, ale nie powinno odbywać się to kosztem innych.

Odpowiednie uprawnienia ku temu, aby ukrócić igranie sobie z ciszą nocną, posiada policja. Jak się okazuje, podejmowano już interwencje w kwestii nadmiernego hałasu podczas zabaw w „Leśnej”.

POLICJA W „LEŚNEJ”

– Zgłoszono nam, że trwa głośna zabawa, która nie pozwala ludziom zasnąć. Poproszono organizatora o ściszenie muzyki, w odpowiedzi na co oświadczył, że będzie stopniowo ściszana, gdyż zabawa trwa do godziny 3:00 – informuje asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie. – Po kolejnym telefonie od mieszkańca policjanci ponownie pojechali w to miejsce i sporządzili dokumentację do wniosku o ukaranie organizatora imprezy, gdyż muzyka nadal była głośna. Było to już w późnych godzinach nocnych. Kwestia tego, czy doszło do zakłócenia porządku i poczyniono wykroczenie, będzie rozstrzygana przez sąd.

W artykule 51. kodeksu wykroczeń czytamy: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

CO NA TO BURMISTRZ?

O sprawę z nadmiernym hałasem w „Leśnej” zapytaliśmy także iławski ratusz.

– Urząd nie ma możliwości ingerowania w działalność niezależnego przedsiębiorcy, o ile nie zachodzą przesłanki związane z naruszaniem umów, decyzji, zezwoleń wydawanych przez Urząd Miasta w Iławie lub szerzej pojętego porządku prawnego – mówi Dorota Kamińska, zastępca burmistrza. – Sygnały o zakłócaniu ciszy nocnej docierają do urzędu ze strony mieszkańców oraz właścicieli obiektów z usługami hotelowymi. Monity mieszkańców oraz hotelarzy były tematem rozmów z policjantem pełniącym funkcję dzielnicowego, jak również kierownikiem wydziału patrolowego. W jednym i drugim przypadku funkcjonariusze stwierdzili, że podstawą działań policjantów są zgłoszenia mieszkańców. Jest to o tyle ważne, że może skutkować skierowaniem patrolu w miejscu zakłócania spokoju mieszkańców. Monity urzędu miasta dotyczące zakłócania tego spokoju w godzinach pracy urzędu nie dają się potwierdzić w czasie ich występowania.

Zgodnie z art. 51 kodeksu wykroczeń stroną postępowania musi być osoba pokrzywdzona, w tym wypadku mieszkańcy bądź goście pobliskich pensjonatów i hoteli lub ich właściciele.

„ZGŁOSZEŃ NIEWIELE”

– Z rozmów przeprowadzonych z funkcjonariuszami wynika, że tych zgłoszeń do Komendy Powiatowej Policji w Iławie jest niewiele – dodaje zastępca burmistrza. – Biorąc pod uwagę zgłoszenia i niepokoje mieszkańców oraz szanując swobodę działalności gospodarczej, zostało zorganizowane spotkanie zarówno z przedstawicielem właściciela terenu i obiektów oraz z przedsiębiorcą organizującym wydarzenia. W jednym i drugim wypadku zapewniono nas, że przedsiębiorca dołoży wszelkich starań i tak ustawi nagłośnienie, że nie będzie ono tak dokuczliwe dla tej części miasta. Niestety głosy mieszkańców zdają się tego nie potwierdzać. W związku z tym skontaktowaliśmy się z przedsiębiorcą ponownie. Deklarował, że działania zostały wdrożone.

Sprawy związane z regulacją dni i godzin otwarcia oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych reguluje uchwała Rady Miejskiej w Iławie. Podjęta była w 2017 roku, a ponieważ ograniczała i skracała czas otwarcia takich obiektów, została zaskarżona przez wojewodę. Choć Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił to zaskarżenie, trafiła ona do Naczelnego Sądu Administracyjnego i nie jest rozstrzygnięta do dnia dzisiejszego.

– To niestety ogranicza nas w działaniach regulujących tę kwestię i zawraca do uchwały z 2002 roku, która nie ogranicza czasu w przypadku organizowania imprez rozrywkowych i okolicznościowych – mówi Dorota Kamińska. – Zmieniona uchwała zakładała taką dowolność tylko dla imprez w zamkniętych obiektach. Urząd miasta w przypadku organizowanych imprez wydaje pozwolenia na sprzedaż alkoholu. Jeśli przedsiębiorca przedkłada stosowny wniosek i spełnia wymogi ustawowe, musi otrzymać pozytywną decyzję i stosowne zezwolenie niezwłocznie.

INTERWENCJA SANEPIDU

Nie zapominajmy, że wciąż trwa epidemia koronawirusa i organizatorzy imprez masowych oraz sami imprezowicze nawet w czasie zabawy muszą pamiętać o zachowaniu koniecznych środków ostrożności, tak aby impreza nie stała się ogniskiem epidemii. Aby sprawdzić, czy normy sanitarne są zachowane, w trakcie imprezy w nocy z soboty na niedzielę „Leśną” odwiedzili pracownicy iławskiego sanepidu wraz z policjantami.

– Od 18 sierpnia Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny prowadzi wzmożone kontrole dotyczące stosowania przepisów odnoszących się do stanu epidemii w obiektach użyteczności publicznej – informuje Jolanta Labiś, powiatowy inspektor sanitarny w Iławie. – W związku z tym przeprowadzono 30 kontroli obiektów, w których w 19 przypadkach przeprowadzono działania edukacyjne, a w 11 pouczono właścicieli i przedsiębiorców korzystających z obiektów o obowiązku przestrzegania przepisów przeciwepidemicznych. W przypadku ponownego stwierdzenia nieprzestrzegania nakazów i zakazów wdrożone zostanie postępowanie mandatowe lub administracyjne w sprawie nałożenia kary finansowej.

Do tematu wrócimy.

MARCIN ŚWIĘCIŃSKI






Iława. Sanepid przy eskorcie policji
interweniował w dyskotece „Leśna”





  2020-08-26  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103192202



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.