Już po raz trzeci z rzędu nie doszła do skutku powtarzana rozprawa przed sądem burmistrza Iławy JAROSŁAWA M. – którego prokuratura w roku 2003 oskarżyła o przekroczenie uprawnień, a także fałszowanie dokumentów w związku z budową ulicy Chrobrego w Lubawie.
Burmistrz Jarosław M. za swoje czyny został już skazany, jednakże powtórzony z przyczyn formalnych proces (kłamstwo lustracyjne Andrzeja Krygiera, poprzedniego adwokata) coraz bardziej się przeciąga, mimo że do przesłuchania pozostał tylko jeden świadek.
Wcześniej, z powodów m.in. zdrowotnych, nie stawiali się w sądzie a to oskarżony, a to jego adwokat. Tym razem jeszcze raz rozchorował się główny oskarżony – burmistrz Jarosław M.
Jak udało nam się ustalić w Olsztynie, burmistrz sam zgłosił się do tamtejszego Szpitala Wojewódzkiego. Jednak lekarze, zasłaniając się tajemnicą, nie chcieli udzielać żadnych informacji – tym bardziej, jak podkreślają, że „pacjent wyraźnie tego zakazał”.
„Zaświadczenie lekarskie” burmistrza o pobycie na Oddziale Laryngologii dla sądu osobiście dowiózł z Olsztyna do Iławy Andrzej Dzieniszewski, sekretarz miasta. W rozmowie z nami początkowo zaprzeczał, jednak ostatecznie – gdy przedstawiliśmy mu ustalenia – skruszony przyznał się.
Przypomnijmy. Prokuraturze Rejonowej w Iławie, pomimo wyroku skazującego burmistrza, do dziś nie udało się ustalić, gdzie podziały się pieniądze z inwestycji na osiedlu Rzepnikowskiego w Lubawie: 100 tys. z budżetu Lubawy oraz 100 tys. z dotacji od wojewody.
Kolejną rozprawę sędzia Andrzej Janowski wyznaczył na środę 8 lutego br.
JAROSŁAW SYNOWIEC
Kodeks Karny
Art. 231
§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Art. 271
§ 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 297
§ 1. Kto, w celu uzyskania dla siebie lub innej osoby kredytu, pożyczki bankowej, gwarancji kredytowej, dotacji, subwencji lub zamówienia publicznego, przedkłada fałszywe lub stwierdzające nieprawdę dokumenty albo nierzetelne, pisemne oświadczenia dotyczące okoliczności mających istotne znaczenie dla uzyskania takiego kredytu, pożyczki bankowej, gwarancji kredytowej, dotacji, subwencji lub zamówienia publicznego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.