Do tej pory firmy wywożące śmieci same podpisywały umowy z mieszkańcami. Nowe przepisy to zmienią: gmina wybierze firmę wywożącą odpady, a ludzi obciąży podatkiem śmieciowym.
W lipcu 2011 roku wprowadzono zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Oznacza to, że gmina wybierze nam firmę wywożącą śmieci, a każdy mieszkaniec zapłaci za to tyle samo. Cenę podatku śmieciowego ustali rada.
KONIEC Z WYWOZEM
NA WŁASNĄ RĘKĘ
Dotychczas firmy odbierające śmieci same podpisywały umowy z mieszkańcami, co powodowało, że po jednej ulicy jeździły różne śmieciarki. W efekcie zdarzało się, że niektórzy mieszkańcy nie podpisywali umowy z żadną firmą i na własną rękę pozbywali się śmieci, np. wywożąc je do lasu.
Po wprowadzeniu nowej ustawy odpady stają się własnością gminy, która to w przetargu wybierze firmę wywożącą śmieci. Mieszkańcy zapłacą natomiast obowiązkowy podatek śmieciowy.
Na wprowadzenie zmian jest czas do połowy lipca 2013 r.
– Właściciel nieruchomości będzie wnosił opłatę za gospodarowanie odpadami – wyjaśniała iławskim radnym na komisji Bogusława Bandelewska z wydziału ochrony środowiska w ratuszu. – Opłata może być zależna od liczby mieszkańców danej nieruchomości, jej powierzchni, albo zużycia wody. Radni mogą też ustalić ogólną stawkę od jednego gospodarstwa domowego.
WYSOKOŚĆ PODATKU
USTALĄ RADNI
Gminy liczące powyżej 10 tys. mieszkańców będzie można podzielić na sektory i dla każdego z nich ogłosić osobny przetarg na wywóz śmieci.
Do czasu wejścia zmian w życie, radni będą musieli podjąć szereg uchwał przygotowanych przez urzędników.
– Nie jest możliwe, byśmy w ciągu roku wprowadzili nowy, idealny system, więc będziemy uczyć się na własnych błędach – zastrzegła Bandelewska. – System i opłaty będą nieustannie korygowane.
NATALIA ŻURALSKA
Bogusława Bandelewska
z wydziału ochrony środowiska
w iławskim ratuszu